Ac ademisch Verantwoorde expositie van een bijzondere collectie Bereikbaarheid en toegankelijkheid 22 Al meer dan een eeuw hebben de Duitsers wereld wijd een naam en nog meer faam op het gebied van de bouw van zweefvliegtuigen. Otto Lilienthal (1848-1896) geldt als degene die aan de wieg heeft gestaan van deze ook in Nederland zeer gewilde luchtvaartsport. De Normalseglerapparaten zoals hij die destijds heeft gebouwd, doen overigens veel meer denken aan de hanggliders van zo'n 40 jaar geleden. Met zeven vliegtuigen is de zweefvliegerij in het Deutsches Museum goed vertegenwoordigd. Duitsland kent op academisch niveau al meer dan 80 jaar groepen studenten die voortdurend op zoek zijn naar verbeterde vleugelprofielen en andere aanpassingen die zorgen voor de groots mogelijke glijhoek die de zweefvlieger in staat stelt grote afstanden te overbruggen. De museale perceptie in het Deutsches Museum is helder. De verschillende secties vertellen, ieder voor zich, hun eigen historisch verhaal. Geen interferen ties met andere secties: geen snel ICE-treinstel naast een in Duitsland gebouwde rompsectie van een nog snellere Airbus A.300. Ook geen thematische insteek over de historische betekenis van tech nische ontwikkelingen voor de Duitse economie en de internationale luchtvaart. Maar wel een historisch verantwoorde expositie van een in meer dan honderd jaar verzamelde bijzondere verzame ling luchtvaartuigen. En hoewel de collectie op twee verschillende locaties is ondergebracht, heeft ook de Federation Aéronautique International (FAI) de grote betekenis van de sectie Lucht- en Ruimtevaart van het DM erkent. Op 17 december 1997 heeft de FAI de luchtvaartsectie onderscheiden met de 'FAI Recommended Museum-Award'. De onderscheiding is verleend vanwege de uitstekende onderbouwing van de nationale en internationale luchtvaarthisto rie en de didactische presentatie daarvan. Het is de hoogste museale waardering voor een luchtvaart museum die de FAI als internationale, luchtvaart- brede koepelorganisatie kan verlenen. Maar de FAI onderscheiding zegt méér. Het betekent ook dat de luchtvaartsectie van het DM, deels in München en deels op de Flugwerft Schleitëheim, mag worden gezien als een museum op zichzelf. Een luchtvaart museum. Niet door de leiding van het Deutsches Museum, maar zeker wel door de vele bezoekers die er net als ik die ochtend een bezoek hebben gebracht. In opdracht van de regering studeert de Entwicklungsring- Süd in de jaren '50 en '60 op de ontwikkeling en de bouw van VTOL vliegtuigen. EWR mag vijf prototypes van de EWR VJ101 bouwen. Het worden er twee. Als de strategische plannen van de NAVO wijzigen, loopt de militaire belangstelling voor VTOL vliegtuigen terug. Heel even wordt nog gedacht aan een mogelijke opvolger voor de Starfighter. Maar ook dat programma stopt in 1971. Wat is gebleven is het tweede prototype, de EWR VJ101C-X2. Vanuit de richting Augsburg via de A8, A99 ri München-centrum, op T-kruising rechts de B2R aanhouden tot waar van rechts de A8 vanuit Salz burg erbij komt: aldaar links naar de Rosenheimer- strafte, doorrijden tot aan de T-kruising, daar links Zweibrückenstrafte, dan volgt een 3-tal bruggen over grachten, direct na de 3e brug links en daar ergens parkeren. Het Deutsches Museum ligt aan de overkant van het water. Parkeren aan de straat is beperkt. In de buurt liggen enkele parkeergarages. Het Museum is goed bereikbaar met openbaar ver voer. Alle S-Bahnen bij halte Isartor, S-Bahn lijn 16: halte Deutsches Museum, de U-Bahn lijnen U1 en U2 bij halte Fraunhoferstrafte en buslijn 132: halte Boschbrücke. Toegangsprijs vanaf 16 jaar: 8.50, combikaart (op meer dagen te gebruiken) ook voor toegang depen dance Flugwerft Schleiftheim en het Verkehrszen- trum: 15.-; kinderen 6 tot 15 jaar: 3.-; gepensio neerden 7.-. Het Deutsches Museum is dagelijks geopend van 9-17u. Gesloten op Nieuwjaarsdag, carnavalsdins dag, Goede Vrijdag, 1 mei, Allerheiligen 1 nov.,

Spinner | 2012 | | pagina 24