RECENT VERSCHENEN Op- en bemerkingen op artikelen Van Pioniers tot Professionals Oefening 'Cupola' 25 Het artikel van Gerben Tornij over Deelen (Spin ner nr. 45) deed mij terugdenken aan een vlucht in maart 2005 toen ik als Sergeant VOT Cougar werkzaam was bij 300 Squadron. Hierbij werd Deelen aangedaan als uitwijkhaven. De situatie was als volgt: met twee Cougars hadden we een kleine oefening gedraaid in Duitsland en op een donderdagavond keerden wij, in formatie vliegend, terug naar de bakermat. In Nederland aangekomen was het inmiddels donker en Soesterberg kon niet gehaald worden vanwege buien en mist. Gauw werd er koers gezet richting de grote rivieren waar we in ieder geval weer wat zicht op de grond hadden. Ik vernam via de intercom dat we gingen uitwijken naar Deelen. Ik dacht nog: Is dat niet dat slapende vliegveld? Op Deelen hing geen mist en we landen daar zonder problemen. Na de landing pakten we de kisten in (rotorbladen vastzetten en diverse hoezen plaatsen) en hierbij viel mij de stilte van het veld op. Slechts een paar lantaarnpalen gaven wat schijn sel. Op een gegeven moment was er in de verte wat beweging. Blijkbaar was er vervoer geregeld want er kwam een busje aanrijden om ons mee te nemen. Al gauw bevonden we ons op het 'hoofdkwartier' bestaande uit welgeteld drie man (Commandant, meteo en bewaking). De prioriteiten lagen hier goed: we zaten binnen de kortste keren aan een warme bak koffie! Na de nodige telefoongesprekken met de thuisbasis werd een paar uur later besloten om de sprong naar Soesterberg maar te maken. De baanverlichting was reeds van grote afstand goed te zien (van mist en regen was inmiddels geen sprake meer) en we landen, ietwat verlaat, behouden op de bakermat. Maarten Duijst jaar luchtvaartgeschiedenis en sluit volledig aan op de tentoonstelling. Van Pioniers tot Professionals. 1913 - 2013 100 jaar militaire luchtvaart kost ca 15,- a 16,- en is verkrijgbaar in de museumshop 'De Brik'. Hans Berfelo Corstiaan Prince en Gijs Dragt, Van Pioniers tot Professionals. 1913 - 2013 100 jaar militaire luchtvaart. Uitgave D33 publicatie. ISBN 978 94-90470-13-5. Hardcover, 24,5 x 17, 5 cm, 112 pagina's, zeer rijk geïllustreerd met foto's in zwart-wit en kleur. Bij de opening van de tentoonstelling Van Pioniers tot Professionals, werd tevens het boek onder dezelfde titel ten doop gehouden. In het boek wisselen de vele foto's zich af met tekst. De tekst bestaat uit hoogtepunten, anekdotes, verhalen en andere wetenswaardigheden uit alle perioden van de rijke historie van de Nederlandse militaire luchtvaart. Zowel de Luchtvaartafdeeling, Militaire Luchtvaart, Marine Luchtvaartdienst, Luchtvaart Afdeeling Militaire Luchtvaart van het KNIL als de Koninklijke Luchtmacht passeren in 100 jaar militaire luchtvaart de revue. Het boek geeft een heel mooi overzicht van deze 100 Luuk Boerman, Oefening 'Cupola'. Een Dutch Profile Publication. ISBN 978 94-90092-04-7. Softcover, 20 x 20 cm, 56 pagina's incl. omslag, ca 70 foto's in zwart/wit en 9 zijaanzichten in kleur. Op 25, 26 en 27 augustus 1950 vond op de vliegbasis Twenthe voor het eerste een grote internationale oefening plaats, de Western Union Air Defence

Spinner | 2012 | | pagina 27