Hawker Hunter neergekomen vliegtuigen vanuit het politiebureau ontving. De andere pilotenhelper was Bert Poels, die samen met familie, vrienden en kennissen een verzorgings- en opvangcentrum op de Zwarte Plak runde. Eind 1940 werden op zeer beperkte schaal 'piloten' geholpen. 27 Pas in 1942 werd deze tak van verzet wat meer georganiseerd. Zowel Joke Folmer als Bert Poels zijn, zonder dat ze het wisten - nauw met elkaar betrokken geweest. Pas jaren later werd duidelijk dat zij dezelfde piloten hielpen In deze gewijzigde herdruk worden de door hen geholpen piloten van Amerikaanse afkomst behandeld. Verder veel aanvullingen, een uitleg over de pilotenhulp en een beeld over het heimelijke werk. "In dienst van hun naaste..."is een boek zonder fantasie of verdraaiingen en - mede door de vele unieke, authentieke foto's -een onmisbare oorlogsdocumentatie. Het boek leest als een avonturenroman, je voelt de spanning bij het lezen van de verhalen van zowel de luchtvarenden als de betrokkenen op de grond. Maar het is geen fictie. De verhalen gaan over de rauwe werkelijkheid die de vliegers in de Tweede Wereldoorlog op hun vluchten naar Duitsland dagelijks ervaarden. En over de vele betrokkenen op de grond, die met een zeer groot gevaar voor het eigen leven en dat van hun naasten de neergekomen vliegtuigbemanningen in veiligheid trachtten te brengen. Het boek geeft een goed beeld wat speelde in die tijd en weet een sfeer te scheppen alsof je er zelf bij bent. Het laat ook zien welke lijnen er liepen om mensen uit de gevarenzone te brengen. Een prachtig boek over een onderwerp uit de oorlog, dat nog weinig aandacht heeft gekregen. Zeer aan te bevelen! In dienst van hun naaste. Hulp aan Amerikaanse piloten in de Tweede wereldoorlog kost 34,95 exclusief verzendkosten en o.a. verkrijgbaar bij de museumshop "De Brik". Hans Berfelo Nico Braas en Srecko Bradic, Warplane No.02: Hawker Hunter. Uitgegeven door Violaero. ISBN 978-90-8616-162-1. Softcover, 22 x 27 cm, 48 pagina's, 65 foto's, waarvan vele in kleur. 30 zijaanzichten in kleur. In een serie, 'Warplane' van uitgeverij Violaero, is het tweede deel verschenen over de Hawker Hunter. Twee andere delen zijn inmiddels aangekondigd. Het boekwerk over de Hawker Hunter vertelt globaal de ontwikkelingsgeschiedenis van het toestel, van de prototypes en de doorontwikkeling naar de verschillende versies. Er wordt stilgestaan bij de ontwerper, Sidney Camm en de testvlieger Neville Duke, waarbij enkele alinea's rechtstreeks van Wikipedia afkomstig lijken te zijn. Ook de bewapening en de technische details komen aan bod. Op pagina 29 wordt globaal (kort) de landen behandeld die met de Hunter hebben gevlogen. Dit hoofdstuk gaat weer verder op pagina 39 e.v. zonder dat dit wordt aangegeven. Waarom hiertussen 8 pagina's Manual en Production list moest worden gestopt is mij (lay-out technisch) niet duidelijk. De 209 Nederlandse Hunters komen hier met 14 regels op een 3-koloms pagina schromelijk tekort. Het is de vraag of de mondiale ambitie van de uitgever zinvol is. De tekst van het boek is Engels, maar er zijn vele en betere werken over de Hunter in het Engels uitgebracht. En aan de Nederlandse Hunters wordt in verschillende (Engelse) publicaties meer aandacht besteed dan in dit werk van eigen bodem. Bronnen worden niet genoemd, alleen een aantal boeken wordt als referentie gegeven. Het boek moet het dan ook voornamelijk hebben van de vele foto's en goede tekeningen. Veel oudere foto's zijn echter bekend, daar deze uit officiële bron komen. Voor iemand die niets weet van het toestel en globale kennis daarover wil verwerven is het boek zeker interessant. Het boek Warplane No.02: Hawker Hunter kost 12,95 excl. verzendkosten bij de uitgever, maar het boek is ook verkrijgbaar in de museumshop "De Brik' en o.a. bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aalsmeerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Hans Berfelo

Spinner | 2012 | | pagina 29