De Lynx helikopter met pensioen Rein Zeijlemaker Op 24 september 1947 landde op het vliegdek van Hr. Ms. Karel Doorman een Sikorsky S-51. Deze eerste kennismaking van de Marine met een hefschroefvliegtuig heeft veel indruk gemaakt en legde in feite de kiem voor een bloeiende helikopterperiode in de Marine Lucht vaart Dienst. Zo'n vier jaar later kocht de Konink lijke Marine de S-51 - Jezebel - van de Stichting voor Hefschroefvliegtuigen, waarmee de helikopter in de Nederlandse krijgsmacht werd geïntroduceerd. Al snel raakte men overtuigd van de vele mogelijk heden die dit soort vliegtuigen bood. In 1953 werd een belangrijke mogelijkheid benut; velen zullen de spectaculaire reddingen tijdens de watersnoodramp in Zeeland nog op het netvlies hebben. Ruim 7 jaar heeft de S-51 in de MLD gediend. Het begin van een belangrijke periode in de MLD is hiermee gestart. De opsporings- en reddingsdienst in Nederland werd volledig door de MLD uitgevoerd; met de komst van de helikopter kwam een rolverdeling tot stand waarin de vastvleugel-vliegtuigen werden ingezet voor het zoeken en de helikopter voor de redding van de overlevenden, aangestuurd door het Reddings Coördinatie Centrum op Vliegkamp Valkenburg. Maar er kon meer met helikopters; ook voor de onderzeebootbestrijding kon hij een belangrijke rol gaan vervullen voor de vloot. In en rond het vlootverband kon hij worden ingezet met de dip ping sonar; voor onderzeeboten een extra dreiging omdat de helikopter mobieler en sneller was dan een schip en daardoor minder voorspelbaar. Met de komst in 1960 van de Sikorsky SH-34J die hiervoor geschikt was, kon vanaf het vliegkampschip de onderzeebootbestrijding voor de vloot effectiever worden aangepakt. Na de brand aan boord van Hr.Ms. Karel Doorman in 1968 zijn deze helikop ters weer afgestoten. Maar de Koninklijke Marine zonder helikopters was sindsdien ondenkbaar. Voor 1967 was er nog geen sprake van helikopters aan boord van onderzeebootjagers en fregatten. Daar kwam in navolging van de Britse marine verandering in. In 1967 landde de eerste Westland AH-12 Wasp helikopter op een fregat van de Van Speijck klasse. De Wasp beschikte niet over dipping sonar, primair diende hij als wapendrager. Het fregat dirigeerde de helikopter naar een doel om daar een torpedo te werpen. Met de Wasp had de boordhelikopter voor fregatten zijn intrede gedaan in de KM. De Westland AH-12 Wasp geschikt voor landingen op de fregatten. De Sikorsky SH-34J, de eerste MLD helikopter geschikt voor onderzeeboot bestrijding.

Spinner | 2012 | | pagina 6