NH-90 was een internationaal project van 4 landen, Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland, maar de kans op vertraging hierdoor was groot. Dat bleek ook. In 1995 kon pas het prototype van het vlieg tuig worden bewonderd. Een mooie helikopter die voorzien zou worden van de modernste technische voorzieningen. Het zou nog ongeveer een decen nium duren voor de eerste exemplaren beschikbaar zouden komen. Hier was met de levensduur van de Lynx niet op gerekend. Om toch over helikopters voor de vloot te kunnen blijven beschikken moest de Lynx levensverlengend onderhoud ondergaan. Pas enkele jaren geleden kwamen de eerste NH-90's naar Nederland. Nu in 2012 is het project zo ver gevorderd dat het verantwoord is om de Lynx uit te faseren. Op 11 september is de Lynx na bijna 36 jaar (een record) en 160.000 vlieguren officieel met een waardige ceremonie uit dienst gesteld. De laatste landing werd ingeleid door een formatie van alle bij het Defensie Helikopter Commando in dienst zijnde helikopters. Voor het Lynx-personeel toch wel een bijzonder moment. Gedurende de Lynx periode zijn er in 1982 twee ongelukken gebeurd waarbij 4 mensen zijn om gekomen. In al die jaren met al die vlieguren niet veel, maar niet minder treurig. Op 6 september zijn in het bijzijn van nabestaanden onze overleden collega's op waardige wijze herdacht bij het MLD- monument op het maritiem vliegveld de Kooij. Er werden 3 kransen gelegd door nabestaanden, door een vertegenwoordiger van de CZSK en de Com mandant van het Defensie Helikopter Commando en door het bestuur van de traditiekamer MLD in naam van het personeel. De loopbaan van de oude dame is voorbij, ze gaat nu met pensioen. Zo is 11 september 2012 een eind gekomen aan de periode van een markant vliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst. De Lynx mag in het toekomstige Nationaal Militair Museum te Soesterberg niet ontbreken en verdient een mooie vaste plaats in de MLD collectie. koninklijke De Westland Lynx 283 in zijn afscheidsbeschildering. Komt deze naar het MLM? foto: Gerben Tornij

Spinner | 2012 | | pagina 8