11 keer bleken zij dan te zijn verdwenen. Die eerste dag heb ik 32 personen kunnen oppikken. Som migen waren er slecht aan toe na twee dagen in de kou en in doodsnood. Wij overnachtten te Woensdrecht, waar het pro bleem met het zwemvest werd besproken. Bogert vond een oplossing en fabriceerde 's nachts in de parachutepakkerij een canvas lus van een parachu- teharnas, een 'uitvinding' die overigens ook in de Verenigde Staten al was toegepast, zoals wij later hoorden. Op de lus was met zwarte letters geschre ven: 'Onder de Oksels'. De bedoeling was dat de te hijsen persoon zijn hoofd en armen door die lus stak en hem onder de oksels schoof. De procedure ging als volgt: zodra wij iemand in nood zagen, ging ik boven hem of haar hangen op aanwijzingen van de helper, Taco, want ik kon niet recht onder de helikopter kijken. Dit was een zaak van goed samenspel, zo van: 'een beetje links - een beetje achteruit - nu wat rechts' etc., maar wij raak ten snel op elkaar ingewerkt. Helaas was er slechts plaats voor twee extra passagiers, en gezien de hoge nood - sommigen klampten zich letterlijk aan daken en boomtoppen vast - brachten wij de dren kelingen maar eerst naar de dichtsbijzijnde droge plek, vaak Zierikzee, om zodoende tijd te winnen. Enkele van die reddingen zijn mij goed bij gebleven. Eén van de eerste reddingen betrof een echtpaar waarvan de vrouw duidelijk hoogzwanger was en wij maakten ons al zorgen. Later bleek de geboorte inderdaad spoedig na de redding te hebben plaats gevonden, en dit zou bijna veertig jaar later een gevolg hebben, waar ik nog op zal terugkomen. Na de vrouw eerst te hebben afgezet, keerden wij terug om haar man op te pikken, die zijn dochtertje tegen zich aan klampte. Voorts was daar een man die zijn hond wilde mee namen. Taco riep: 'Mijnheer, het is niet zo'n kleintje ook!', waarop ik antwoordde: 'Gaat niet door, stel je voor dat hij in paniek raakt'. Taco trachtte met ge baren de man te overtuigen dat hij zijn viervoetige vriend maar moest achterlaten, overigens zonder succes want tijdens het hijsen zag Taco plotseling een hondenkop uit 's mans jas steken, dus wij heb ben ze toch maar binnengehaald. Gelukkig gedroeg het dier zich rustig, want een paniekerige hond was wel het laatste wat wij in de krappe ruimte aan boord konden gebruiken. Bij een ander geval bleek de man ontzettend zwaar te zijn, hetgeen ik kon zien aan de inlaatdrukmeter van de motor, die aangaf hoeveel vermogen nodig was om de helikopter niet te laten zakken onder de last. Bij het aan boord komen, bleek hij een paar geldbuidels vol zilveren rijksdaalders om zijn middel te hebben, en bovendien zaten alle zakken van zijn jas ook nog vol. Nadat wij hem hadden afgezet, ontdekten wij dat hij in zijn zenuwachtig heid althans een deel van het geld in de helikopter had achtergelaten. Wij hebben het later aan een politieagent afgegeven, en ik hoop maar dat hij zijn spaarcenten heeft teruggekregen. Een 'crepeergeval' Ook was er een man die met de lus geen raad wist en het ding gewoon vasthield, maar halverwege kon hij het niet meer houden en viel ruggelings in het water. Helaas konden wij door een aantal bomen niet meer bij hem komen; bovendien waren op die plaats talloze anderen die hoog nodig uit hun benarde positie moesten worden gered. Dus ik wist niet of hij het gehaald had, maar vijftig jaar later toen ik uitgenodigd was voor de herdenkings plechtigheden van de Watersnoodramp, hoorde ik van iemand die die man kende dat hij het toch had overleefd. Achteraf moet je je eigenlijk verbazen dat de meeste mensen onder zulke barre omstandigheden toch de lus op de juiste wijze wisten om te doen - hoewel er was er één die de lus achterstevoren omdeed, zodat hij in een nogal ongemakkelijke houding met de haak achter zijn rug werd opgehesen. Eén maal zagen wij een oud vrouwtje in haar dooie eentje tot haar middel in het water staan, kennelijk op een dijk op een pad waarlangs bomen waren ge plant. Zij was duidelijk aan het eind van haar latijn, en reageerde niet op de bengelende lus en Taco's aanwijzingen. 'Mijnheer, zij verzuipt, ik ga d'r halen!' schreeuwde Taco, en voordat ik iets kon inbrengen was hij uit de stil hangende helikopter gesprongen. Tot mijn schrik en ongerustheid want zonder zijn aanwijzin-

Spinner | 2013 | | pagina 13