12 gen was ik letterlijk blind voor wat er zich onder de helikopter afspeelde, en liep dus het risico beiden kwijt te raken. De enige oplossing was zakken, maar daar waren de bomen. Gelukkig echter waren het jonge boompjes en bovendien waren tijdens de laatste modificatie van Jezebel de met doek bespannen houten bladen vervangen door metalen rotorwieken. Ik hoopte er dus maar het beste van en het was wel een raar gezicht om die boompjes aan weerszijden geleidelijk korter te zien worden Taco wist het vrouwtje achterin te duwen, klom er snel zelf achteraan, zette zijn koptelefoon en microfoon weer op, en meldde opgewekt: 'OK, wij zijn klaar!' Ik kon moeilijk kwaad op hem zijn, en heb hem later maar voorgedragen voor een officiële 'Tevre denheidsbetuiging' van de Vlagofficier MLD, die hij ook prompt heeft gekregen. Drenkelingen afzetten te Zierikzee. Zeeland februari 1953 Enfin, die eerste drie dagen waren het ergste. De mensen die wij redden waren uitgeput na twee, drie dagen zonder slaap en eten, en blootgesteld aan de bittere kou. Jaap en ik hebben er meer dan honderd kunnen redden met onze enige Nederland se helikopter. De befaamde 'Lus van Bogert', waar aan al deze lieden hebben gehangen, heb ik vele jaren in mijn bezit gehad, en bevindt zich thans in de Traditiekamer van de MLD. Als er meer helikopters waren geweest, hadden het er enkele honderden kunnen zijn. Nu zijn er helaas velen alsnog verdronken, want ook bootjes waren er onvoldoende, en die konden bovendien niet overal bijkomen zoals een helikopter. Later in de week arriveerden talloze helikopters van de Royal Navy uit Engeland, en van de Amerikanen uit Duitsland, maar voor de echte 'crepeergevallen' was dat toch te laat, hoewel zij uitstekend werk hebben verricht bij de evacuatie van slachtoffers. Eén uitzondering moet ik toch vermelden, dat was een opgewekte Belg, genaamd Trémarie, van de SABENA met een kleine tweepersoons Hiller helikopter, als ik mij goed herinner, en die was er wél vroeg bij. Edoch, hij was alleen en had geen lier. Geen nood, wanneer hij kon, zette hij gewoon één 'skid' (een soort ski in plaats van wielen) op het dak van een huis en liet zo z'n passagier instappen! Tot 10 februari zijn wij in actie gebleven met het evacueren van mensen, soms gewonden, tezamen met een helikoptersquadron van de Royal Navy, dat met een Britse uitvoering van de Sikorsky S-51 was uitgerust, de Westland Dragonfly, en een aantal kleine Amerikaanse Bell helikopters van de U.S. Army in Duitsland. Alle operaties, ook van andere eenheden van de Koninklijke Marine, werden geco- ordineerd door Commandeur J.F. van Dulm RMWO. Op 17 februari werden alle helikopters met hun bemanningen die hadden deelgenomen aan de red dingsoperaties uitgenodigd op het Paleis Soestdijk 's morgens vond er eerst een briefing plaats op het Marinevliegkamp Valkenburg, waar ons verteld werd waar wij moesten landen en zo. Ik ergerde mij aan de eveneens aanwezige toenmalige adjudant van de Koningin, een nogal arrogante anglofiele overste van de Luchtmacht, die zich uitsluitend met de Britten bemoeide en ons, zijn landgenoten, nauwelijks zag staan. Hij had alles fijn geregeld hij zou meevliegen met de Britse squadroncomman dant, en zou als enige - want meer ruimte was er niet - in de paleistuin landen. De overigen konden terecht in een weiland even verderop. Ik verklaarde dat wij, als énige Nederlandse heli kopter, wis en zeker in de tuin van ONZE Koningin zouden landen, en dat was dat. Onder briesend protest van de adjudant verlieten wij de briefing- room. Ik fluisterde tegen Trémarie: 'Suivez-moi', en samen met Schwartz en Mulder stapte ik in onze wachtende Jezebel, die al was warmgedraaid door ons grondpersoneel. Wij startten meteen en zetten koers naar Soestdijk, gevolgd door Trémarie in zijn kleine Hiller. Het was buitengewoon mistig die dag, maar daar had ik weinig last van want uiteraard kende ik de weg wel boven het kleine Nederland. Daardoor kwa men wij ruim voor de anderen bij het Paleis aan, cirkelden éénmaal rond om een goed plekje te vin den, en zetten Jezebel neer vlak bij het achterterras waar inmiddels Prins Bernhard met de opgewonden

Spinner | 2013 | | pagina 14