Epiloog 14 immers alléén maar op vliegvelden landen Ik vertelde hem gewichtig dat wij de Chef van het Militaire Huis even thuis hadden gebracht, en bovendien dat ik met de wielen nét niet de grond had geraakt maar er even boven had stil gehangen. Tegen die argumenten kon hij niet op en ik heb er nooit meer iets over gehoord. Tja, in die dagen kon dat nog Begin jaren negentig werd ik eens 's avonds gebeld in Frankrijk. Dit bleek een medewerker van het TV programma Spoorloos te zijn, die mij tijdens het 'live' programma mededeelde dat een in de studio aanwezig echtpaar op zoek was naar de helikopter vlieger die hen tijdens de Watersnood in 1953 in Goeree Overflakkee had gered. Uit de beschrijving van de gebeurtenis herinnerde ik mij dit voorval zeer goed, en het speet mij dat ik hen toen niet kon ontmoeten. Wel kreeg ik later een brief van Johan Los uit Oude Tonge, die uitgebreid vertelde wat er zich had afgespeeld tussen die zaterdagnacht en de redding op maandagmiddag. Hij en zijn vrouw Sara hadden hun dochtertje van vier jaar, met zijn vader en zijn zuster één voor één van het dak zien glijden en voor hun ogen zien verdrinken. Zijn zwangere vrouw, een tweede dochtertje van drie jaar en hijzelf waren door Taco en mij uiteindelijk gered. Hij eindigde zijn brief met de uitnodiging voor een bezoek aan hem en zijn vrouw in de inmiddels gerestaureerde boerderij. Korte tijd daarop kreeg ik wéér een brief, ditmaal van zijn jongste dochter Willie, die drie weken na de redding was geboren. Zij schreef dat haar ouders nog steeds leden aan een trauma door de gebeurtenissen, vooral ieder jaar weer op 1 februari. Dit eerste schriftelijke contact met mij had hen echter al veel goed gedaan, en zij konden er nu samen beter over praten. Voorts vroeg zij zich af of ik niet eens een vlucht met een helikopter voor haar ouders kon organiseren boven Oude Tonge. Ik schreef terug dat ik niet meer in de positie was om zulks te regelen, maar dat ik mijn best zou doen. De boerderij van de familie Los nadat het water was gezakt. De overlevenden werden vanonder de ingezakte luifel opgetakeld. het witte teken waarmee onze aandacht werd getrokken is nog zichtbaar familie Los. Onderweg verzuchtte de opgewonden Willie dat zij het zo voor de eerste keer in een helikopter toch maar wat eng vond, waarna ik haar fijntjes er op wees dat het toch niet écht de eerste keer voor haar was De helikopter landde achter de gerestaureerde boerderij. Enfin, de ontmoeting met het echtpaar Los was (voor Zeeuwse begrippen) emotioneel, maar later bleek dat het hele gebeuren van zeer positieve invloed was geweest voor de verwerking van hun trauma. Wij hebben daarna wederzijdse bezoeken afgelegd, en schreven elkaar nog elk jaar met Kerstmis. Uit 'EEN BEVLOGEN AVONTUUR' Uitgegeven door de BATAAFSCHE LEEUW te Amsterdam, nu in de vierde druk Ook uitgegeven in Engeland door WOODFIELD PUBLISHING met de titel ADVENTURES OF A FLYING DUTCHMAN'. Tijdens het 75ste jubileum van de MLD in 1992 deed zich inderdaad een gelegenheid voor. Door toedoen van de toenmalige Vlagofficier MLD, Commandeur Rein Zeijlemaker, werd een helikopter beschikbaar gesteld voor een bezoek aan Oude Tonge. Dochter Willie en ik mochten vanaf het Marine vliegkamp Valkenburg meevliegen voor dit bezoek, dat een volkomen verrassing moest zijn voor de

Spinner | 2013 | | pagina 16