iws 21 de gang is - worden deze experimenten relatief snel achterhaald door veranderende politieke verhoudin gen en militair-strategische ontwikkelingen. De Fauvel AV-36CR is een Frans staartloos zweefvliegtuig, een vliegende vleugel dus. Van oorspronkelijke Franse ontwerp van Charles Fauvel zijn in verschillende landen zo'n 100 van deze vliegtuigen gebouwd. Doorgaans hebben vliegende vleugels lang niet zo'n stabiele vliegeigenschappen als conventionele vliegtuigen. Wat dat betreft kon de AV-36CR een vergelijking met andere vliegtuigen goed doorstaan Een behoorlijk grote ruimte is vrijgemaakt voor rond vliegende, lijnbestuurde vliegtuigmodelletjes. Ze zijn voorzien van een electro motor waardoor het lawaai beperkt is. Messerschmitt-Bölkow-Blohm is goed vertegenwoordigd in de hal, net als de Luftwaffe trouwens. Standaard tot de inventaris van veel Duitse luchtvaartmusea horen een Bücker Bestmann, een Heinkel/CASA 111 en niet te vergeten een MiG-21 en een dito -23. Grote trekker is een aantal experimen tele kisten dat specifiek deel uitmaakt van de naoor logse luchtvaarthistorie in Duitsland. Zo staat er de enorme 10- motorige Dornier-31 die verticaal kan opstijgen en de EADS/Boeing X-31 Vector researchkist die model heeft gestaan voor het latere prototype van de Eurofighter die er is te zien. Van Fokker-VFW is er het prototype van de VAK-191B dat ook verticaal kon opstijgen en is voortgekomen uit de Do-31. Het zijn allemaal vliegtuigen die in de 60-er jaren van de vorige eeuw zijn ontstaan uit de militaire behoefte aan verticaal opstijgende vlieg tuigen ingeval start- en landingsbanen niet meer konden worden gebruikt. Hoewel er meer proto types van deze vliegtuigen zijn gebouwd, is er van een serieproductie nooit sprake geweest. De Do-31 en de VAK 191B dienden uitsluitend voor studie en onderzoek naar het verticaal opstijgen van vliegtui gen zonder rotor. In de jaren daaropvolgend - het is de tijd waarin de Koude Oorlog in alle hevigheid aan Uniek in West-Europese luchtvaartmusea zijn de HAL Marut van de Indiase luchtmacht en de Hispano HA.300 van de Egyptische. De Marut lijkt wel wat op een Supermarine Swift en de HA.300 heeft iets weg van een Folland Gnat. Het neemt niet weg dat er zeker wel een historische overeenkomst is tus sen beide vliegtuigen. De Marut is in India ontwik keld door een ingenieursteam onder leiding van Kurt Tank, de chef-constructeur van Focke-Wulf. Tezelfdertijd werkt Willy Messerschmitt in zijn eigen technisch bureau in Sevilla aan de Hispano HA.300. Door technische, logistieke en politieke problemen ziet men er in Spanje uiteindelijk vanaf en wordt het project aan Egypte verkocht. Al met al een boeiend museum dat voor elke luchtvaartenthousiast wel iets te bieden heeft. Voor het kleine grut en een enkele grootvader staat er een kleurrijk beschilderde romp van een Do-27. Voor jonge deskundigen is er de neus- sectie van een Fiat G-91 waar ze in de cockpit kunnen plaatsnemen. Wie er niet genoeg van kan krijgen, kan zijn of haar lusten botvieren op lijnbestuurde electro vliegtuigmodelletjes van alle vliegtuigtypes die in het museum staan De Bundesluftwaffe is op de Flugwerft Schleifheim goed vertegenwoordigd. In het midden een Lockheed T-33A T'Bird en vooraan een bij Canadair in licentie gebouwde North-American F-86 Sabre Mk.6. Tussen 1957 en 1966 hebben de Duitse Sabres in NAVO verband een luchtverdedigingstaak. De tentoongestelde Sabre heeft echter dienst gedaan bij het Duitse test- en onderzoekscentrum in Manching. Later vloog deze Sabre als chase plane naast de VJ-101C VTOL

Spinner | 2013 | | pagina 23