IWS Deutsche Luftfahrtsammlung 27 om te veronderstellen dat het hier om een andere kist gaat. Op de Flugwerft SchleiBheim heeft men geen idee hoe dit vliegtuig ooit in Duitsland terecht is gekomen. In 1948 wordt deze D.VII in een Eerste Wereldoorlog outfit met zes bijbehorende motoren bij toeval 'ontdekt' 2) in Vilsbiburg (Beieren). Nog datzelfde jaar wordt het vliegtuig overgedragen aan de het Deutsches Museum in München. Daar wordt de Fokker D.VII in mei 1958 voor het eerst geres taureerd en opnieuw voorzien van Duitse kleuren uit de Eerste Wereldoorlog. Als dan daadwerkelijk blijkt dat er bij de Deutsche Luftfahrtsammlung in Berlijn in de oorlogsjaren een D.VII op de inven taris heeft gestaan met het werknummer 3103 en het bestelnummer 4404/18, wordt dat op de kist aangebracht. Pas bij de volgende restauratie in 1980 ontdekken de Duitsers dat er onder de Duitse uitmonstering een Nederlandse kist schuil gaat. En wat de Nederlandse registratie betreft: als de topbeschildering bij de restauratie in 1980 eraf is, zijn restanten te zien van een 'D'. Dat wijst er in elk geval op dat deze kist dienst heeft gedaan bij de Marineluchtvaartdienst. Bij de verdere identi ficatie van deze kist is voor dit artikel in eerste instantie gebruik gemaakt van de informatie van het Deutsches Museum zelf. Afgaande op de foto's wordt alom 'gezien' dat het om de 'D-20' 2) gaat. Maar wie wat verder kijkt, ziet dat het net zo goed en waarschijnlijk nog veel beter, de 'D-28' betreft. 3) Tot april 1935 heeft deze kist als onbewapende trainer dienst gedaan. Daarna is ze nog tot 1939 intensief gebruikt voor meteovluchten. Het ministerie van Defensie heeft in 1939 een D.VII beschikbaar gesteld voor het nog op te richten Nationaal Luchtvaartmuseum. Dat vliegtuig wordt gestald in een loods van het Vennootschap Blaauwhoedenveem-Vriesseveem aan de Distelweg in Amsterdam-Noord 4) waar het in depot wordt ge houden. Net vóór de oorlog in 1940 heeft deze D.VII nog op een expositie gestaan bij Fokker op Schiphol. Of de kist daar nog stond na de capitulatie in mei 1940 is niet bekend en of het Luftwaffe bevelhebber Hermann Göring zelf is geweest die naar verluidt verordonneerde de D.VII over te brengen naar de Deutsche Luftfahrtsammlung in Berlijn, is ook onduidelijk. Feit is dat toentertijd wel de D-28 per In 1980 wordt de herkomst van deze Fokker bloot gelegd en dan blijkt dat het om een Nederlandse D.VII gaat die ooit bij de Marineluchtvaartdienst heeft gevlogen. De rozet is duidelijk en D in de registratie ook. Dat het om de D-28 gaat en niet om de D-20 is te zien aan de 'taille' van de '8' waarvan slechts de onderste helft is te zien foto: Deutsches Museum De D.VII werd in 1940 door de Duitse bezetter genaast en per trein overgebracht naar Berlijn waar ze een paar jaar is opgenomen in de collectie van de Deutsche Luftfahrtsammlung in Berlijn

Spinner | 2013 | | pagina 29