s I SF I 'lit Binnen enkele dagen kwam een ploeg van Sikorsky overgevlogen met een nieuwe rotorkop -dit kon eigenlijk niet, en was volgens hen nog niet eerder voorgekomen. De taak van de Stichting was voor iedere deelnemer te onderzoeken in hoeverre een helikopter voor hun bedrijf bruikbaar kon zijn. Daarnaast wilden de ingenieurs van NLL en NIV graag het naadje van de kous weten, propten het apparaat vol met allerlei meetinstrumenten, en lieten ons soms proeven doen waar je de haren van te berge rezen. Ik moet ze wel nageven dat zij zelf meevlogen, althans de jongeren zoals Lucassen, Will Kuipers en Jan Meyer Drees. Op 5 september '49 trad ik aan bij de Stichting en begon meteen aan de niet geringe taak om het be sturen van een helikopter onder de knie te krijgen. Hein Bulten was mijn instructeur en een betere heb ik nooit gehad. Om de wel zeer afwijkende besturingscoördinatie te leren, werd eerst op een stoel geoefend met twee bezemstelen: de ene in de linkerhand stelde de 'collective stick' voor, de andere in de rechterhand de 'cyclic stick'. Na ongeveer zes lesuren kwam ik solo, maar ik had het nog nooit zo moeilijk gehad. De PH-HAA, zoals hij toen nog was geregistreerd, had een zéér zware besturing, die zeker voor een beginneling bijzonder afmattend was: de meeste lesbeurten duurden niet langer dan zo'n 20 tot 30 minuten. Toen brak een zeer interessante tijd aan, een heel ander soort werk dan ik gewend was. Veel vergade ringen met afgevaardigden van de deelnemende instanties, die natuurlijk allen hun eigen wensen hadden; zo heb ik post vervoerd, landbouwgewas sen besproeid, autorotatie-proeven gedaan met de vliegtuigbouwkundige ingenieurs, en talloze demonstraties bij allerlei evenementen, zoals ten toonstellingen en vliegfeesten, gegeven. Bij één van die demonstraties placht ik de paai, toen korporaal van den Berg, tijdens de vlucht af te zetten in een onder ons rijdende vrachtauto. Deze stunt onder vond altijd veel bijval, en toen wij op een goede dag bezoek kregen van een testvlieger van Westland, een Britse helikopterfabriek die zijn helikopter aan de man wilde brengen, wilde die met zijn helikop ter dezelfde stunt vertonen aan geinteresseerden. Het nare was alleen dat zijn eigen mecano er gehéél niets voor voelde, en van den Berg liet mij meteen weten dat hij deze capriool alléén maar met mij wilde uitvoeren. Goede raad was duur, maar ik wilde Alan Read, an ex-marinevlieger, niet in de steek laten, en dus heb ik het maar gedaan. Het was wel een vreemde gewaarwording zo aan een kabel onder een vliegend vliegtuig te bengelen om op het juiste moment in de laadbak van de vrachtauto te worden neergelaten, waarop je je razend snel moet loskoppelen om niet er weer uit gesleurd te worden. Maar ik wist dat Alan een prima vlieger was, en ik had alle vertrouwen in hem. Een wel zeer interessant experiment was het blind- vliegen. Het was natuurlijk bekend dat een heli kopter, bengelend onder zijn rotor, een zogenaamd 'inherent instabiel' apparaat was, maar de Rijks luchtvaartdienst wilde toch uittesten of het vliegen op instrumenten mogelijkheden bood bij slecht weer. Hiervoor werd het ingenieuze Amerikaanse systeem van 'two-stage amber' toegepast. De cock- Vliegtuigmaker Van den Berg onderweg naar de vrachtauto fe A

Spinner | 2013 | | pagina 9