't Leukste Uitje Simulator: educatie en ver antwoordelijkheid De vrijwilligers willen allemaal meeverhuizen naar het nieuwe NMM dat herfst 2014 op Soesterberg, de bakermat van de luchtmacht, wordt geopend. Maar voor het zover is zal het MLM de komende maanden net zoveel bezoekers gaan trekken als het gehele vorige jaar het geval is geweest. Zeker nu de ANWB een bezoek aan het MLM het predicaat 't leukste Uitje van Utrecht' heeft gegeven. Het is de laatste kans om nagenoeg de complete collectie vliegtui gen van het MLM op Kamp van Zeist van dichtbij te zien. Terwijl we een rondgang maken door de Snijdershal kom ik bij de V-1 vrijwilliger Herman van den Berg tegen met een groep studenten van het Rietveld Lyceum uit Doetinchem. Met passende stem prevelt hij bij de V-1 het schietgebedje van de zusters Kanunnikenessen uit Vught als er weer zo'n <Vergeltungswaffe-Eins> fluitend overkwam: 'Onze Lieve Vrouwke - Geef 'm gauw 'n douwke - Maar doe 't niet te vlug - Anders valt-ie nog op Vught'. Het rijmpje maakt niet zoveel indruk op de jongelui. Maar ze lachen er niet om. Want nu het over de oorlog gaat, begrijpen ze eigenlijk wel hoe groot de doodsangst onder de bevolking moet zijn geweest voor zo'n vliegende Duitse bom. Van den Berg merkt dat de leerlingen zo hun eigen ideeën hebben. Hij mag dan wel ironisch opmerken dat hij wat langdradig is, maar getraind is-ie wel. En ook nog eens professioneel, net als alle andere vrijwilligers trouwens. Dat is ook Theo van den Biggelaar aan te zien. Hij is vm. instructeur bij de Militaire Opleiding aan de KMA en staat die middag in het Flight Center. Daar geeft hij leerlingen instructie op de vluchtsimula tor van een Glaser-Dirks DG-800 zweefvliegtuig. De DBO'er*), zo heet dat in zweefvliegtermen, maakt virtueel een sleepstart achter een sleepkist. Een eerdere leerling fungeert als 'vlieginstructeur' en praat de DBO'er bij. Als de scholiere in de cockpit niet naar de 'instructeur' wil luisteren is dat omdat zij op school ook niet naar haar luistert. Maar zo werkt dat niet in de luchtvaart, legt Van den Big- gelaar uit. Behalve de aardigheid om de leerling- vliegster de eerste kneepjes van het vliegen bij te brengen, geeft hij tegelijkertijd een klasgenootje de gelegenheid, beter: de verantwoordelijkheid, om de leerling, die intussen alle kanten van de sleepkist heeft gezien, veilig terug te praten. En als de jonge lui dan ècht meedoen, zie je ze groeien in datgene Tussen al dat hout steekt Herman van den Berg zijn verhaal af over de betekenis van luchtstrijdkrachten tijdens de Eerste Wereldoorlog

Spinner | 2013 | | pagina 10