In herinnering organisatie die voor de continuïteit in het museum op hen rekent en dat betekent dat vrijwilligheid niet vrijblijvend is, maar ook verplichtingen met zich meebrengt. Nu het MLM op 3 juli definitief haar deuren sluit om over zo'n 15 maanden in een nieuwe ambiance en onder een ander gesternte te herrijzen in het nieuwe Nationaal Militair Museum, gaan onze gedachten niet alleen terug naar alle vrijwilligers, maar ook naar al die mensen die destijds betrok ken zijn geweest bij de totstandkoming van het Luchtmacht Museum, zoals het museum destijds nog heette. Enkele jaren daarvoor werd al een civiel luchtvaartmuseum opgericht. Na de oorlog bestaat er eigenlijk weinig interesse voor de luchtvaart. Maar dat verandert als zich begin '60-er jaren het straaltijdperk in de verkeersluchtvaart aandient. Luchtvervoer wordt voor het grote publiek beter toegankelijk. Maar daarom is het wel nodig om bij de bevolking de belangstelling voor de luchtvaart te stimuleren. Tegen die achtergrond ontstaat in 1960 het Nationaal Luchtvaart Museum op het huidige Schiphol-Oost. Mogelijk daardoor op een idee gebracht, maar zeker ook vanwege de grote veranderingen in de organisatie en de vloot van de Luchtmacht wordt ook bij de KLu gedacht aan de oprichting van een museum als veelomvattende publiekspresentatie. Bovendien zou dan ook het cultureel erfgoed van de luchtmacht in een eigen museum kunnen worden ondergebracht. Als in 1965 de Commissie Museumaangelegenheden KLu wordt opgericht, hoort voorzitter Kolonel Jhr.Mr. R.W.C.G.A. Wittert van Hoogland bij de eerste lucht machtmilitairen die zich persoonlijk hebben in gezet voor de totstandkoming van het Luchtmacht Museum. Het museum, dat bij gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de KLu werd geopend, kwam samen met een static show op het buitenterrein in plaats van de 5-jaarlijkse, traditionele vliegdemon- stratie. Dat paste beter in die tijd volgens de toen malige Chef Luchtmachtstaf tevens Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A.B. Wolff. 'Een dergelijke vliegdemonstratie is financieel niet meer verantwoord, terwijl ook de algemene opinie hier te lande zich daartegenover zeer sceptisch, zo niet afwijzend opstelt', aldus de BDL. Typerend voor de luchtmacht achtte hij dat in de afgelopen jaren alle aandacht gericht was op de snelle evolu tie waardoor er geen tijd was om naar het verleden te kijken. Alles en iedereen richtte zich op de toe komst. 'Het bijhouden van het verleden, het trekken van lering uit de historie en vooral de eerbied voor hen die ons op deze korte doch moeilijke weg voor gingen, is mijns inziens essentieel', sprak generaal

Spinner | 2013 | | pagina 12