Jan Jacobs Mulder (1915-1998) Gevleugelde Friese doorloper via Sjoerd Mulder Vliegen als roeping Vrijwilliger 17 Jan Jacobs (Johnny) Mulder wordt op 1 juni 1915 te Noordwolde (Fr) als laatste van 7 kinderen geboren. Hij is de zoon van een in het dorp bekende huisarts Jan Jacobs Mulder. Al op jonge leeftijd weet hij dat hij vlieger wil worden. Zijn familie, waaronder enkele tantes, ondersteunen zijn ambities en doen letterlijk ook een duit in het zakje. Na de HBS gaat hij voor een toelatingsgesprek naar Amsterdam. Zijn moeder geeft hem geld en een advies mee: "ga naar je zus in Rotterdam, koop een enkele vliegreis naar Amsterdam, dan kun je in ieder geval zeggen dat je eens gevlogen hebt". Dat maakt op de heren van de commissie indruk, zeker omdat velen van henzelf nog nooit gevlogen hadden. Zo kan hij in september 1933 met de vliegopleiding aan de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam beginnen. Per slot van rekening moet je voor varen en vliegen kunnen navigeren, dus kunnen beide opleidingen gecombineerd worden(!). De nautische leraren hebben niet veel op met de vliegerij. Zo leert hij het ambachtelijke knoop- en splitswerk, hoe een zeilschip getuigd moet worden en hij wordt volleerd stuurman. Tijdens de vliegopleiding vliegt hij zo nu en dan ook over zijn geboortedorp Noordwolde, draait dan korte bochten en maakt duikvluchten boven zijn ouderlijk huis. Zijn moeder staat vol trots met een zakdoek te zwaaien. Het dorp loopt uit en verzameld zich bij de brug. Op dat moment maakt de nieuwe veldwachter aanstalten om het vliegtuignummer voor een verbaal op te schrijven. Hij word dan op de schouders getikt door de dorpsmit die zegt Als je die opschrijft "dan hei je het hier gehad dat is er een van ons!!" Het was toen ook niet ongebruikelijk als er een boer op het land stond te hooien hem van achteren met contact af in glijvlucht te benaderen om hierna op 20 meter hoogte de motor weer te starten en zo stijl als mogelijk op te trekken zodat de vliegtuignummers niet konden worden gelezen. De boer schrok dan enorm en dook voorover, plat in het gras. Deed men dit met z'n tweeën dan was dit nog vermakelijker Jan Jacobs Mulder tijdens zijn opleiding voor een Fokker C.V en kon men de reactie van de boer als die net weer vloekend was gaan staan en voor de 2de keer plat ging aan elkaar vertellen. Of op de toen nog rustige Afsluitdijk een landing en start te oefenen waar mee menig automobilist schrik aangejaagd wordt door vlak voor de auto een doorstart te maken. In 1933 wordt hij vanwege broederdienst vrijgesteld van dienstplicht. Toch heeft hij zich bij de Lucht vaartafdeling vrijwillig aangemeld als adspirant- reserveofficier-vlieger. Hij volgt zijn opleiding o.a. op de Fokker C.V. Eind 1935 slaagt hij voor zijn burgervliegbrevet en hij gaat naadloos over naar de

Spinner | 2013 | | pagina 19