uit. Om 10:10 uur gestart bombarderen ze onder dekking van twee Fokker D.XXI's de Maasbrug. De aanval is geen succes, de bommen worden van 1000 meter hoogte afgeworpen en komen dicht bij de brug in het water terecht. De vliegtuigen keren door zeer laag te vliegen (huisje-boompje-beestje-vliegen) naar Schiphol terug. De bemanning bestaande uit Verhage, Mulder, v.d. As, Rooseboom en Wijstra krijgt de 850 toegewezen. In de middag om 13:05 uur stijgt de 850, met de bemanning van Mulder, en de 856 met een beman ning onder leiding van reserve 1e Lt. Eilders weer op om onder dekking van drie jagers een beter resultaat te boeken. Er wordt besloten om de bommen in een duikvlucht op de Maasbrug af te leveren. Dat had men nog nooit geoefend. Men maakt geen contact met de jagers. Op 1500 meter hoogte wordt de duik vlucht ingezet. De bommen worden op 700 meter met de hand gelost. De bommen komen dicht bij de brug tot ontploffing, op de oprit en in het water, maar brengen geen schade aan de brug. Onder dek king van de bewolking proberen de vliegtuigen terug te keren. Op de terugweg naar Schiphol komen de T.V's in gevecht met 12 Messerschmitts Bf 110. Tussen Rotterdam en Boskoop worden ze achtervolgd. Zo nu en dan kunnen ze in de wolken duiken en raken de Duitsers het spoor bijster. De 850 en 856 raken el kaar kwijt en het is nu ieder voor zich. Eilders slaagt erin door heel laag te vliegen Schiphol veilig te be reiken. Niet ver van Boskoop klaart het op, vijf jagers duiken op de 850. Mulder probeert in een duikvlucht aan de Bf 110's te ontkomen. De 850 weert zich: de staartschutter schiet om 13:32 uur één van de Duitse aanvallers neer. Nog eens drie jagers voegen zich bij de aanvallers. Het is geen partij voor de 850. Op diverse plekken wordt het vliegtuig geraakt. Mulder en Verhage merken dat het vliegtuig steeds moeilijker te bestu ren valt. Mulder geeft de bemanning opdracht het vliegtuig te verlaten. Plotseling maakt het vliegtuig een wilde beweging en is niet meer te houden. Een deel van de vleugel is eraf geschoten en een aileron breekt af. In een vrille duikt de T.5 naar de grond. Mulder probeert het vliegtuig nog onder controle te krijgen, maar dat lukt niet. Hij gooit het nood- luik boven zich open en wurmt zich naar buiten. Doordat het vliegtuig met 400 km/u naar beneden stort wordt hij achterover op de romp gedrukt. Zijn parachute blijft haken. Met alle macht draait hij zijn lichaam om los te komen van het vliegtuig. Na een laatste krachtsinspanning schiet hij los en suist tus sen de richtingsroeren naar achteren. Hij beseft zich dat hij los en vrij van het vliegtuig is en trekt zijn parachute open. Op maar 100 meter boven de grond ontvouwt de parachute zich. Hij ziet het vliegtuig vlakbij brandend in een sloot neerstorten. Zelf komt hij ongedeerd op de rand van een sloot terecht en valt in het water. Nadat hij zich van zijn parachute ontdaan heeft klimt hij op de kant. Bij de crash zijn sergeant v.d. As en L. Rozenboom direct om het leven gekomen. De boordwerktuigkun dige Wijnstra is 300 meter verderop veilig geland. Wijnstra komt wadend door de sloten richting Mulder gelopen. De Duitse jagers slaan het tafereel vanuit de lucht gade en zetten de aanval in op de twee mannen op de grond. De twee zoeken dekking in het weinig aanwezige struikgewas. De Fokker T.V '850'het toestel waarmee Mulder zijn laatste vlucht, naar de Maasbruggen, maakte.

Spinner | 2013 | | pagina 21