lUFl Tijdens en kort na de Tweede Wereldoorlog Onderscheidingen 20 De vliegtuigen missen doel en Wijnstra en Mulder zetten het op een lopen richting de snelweg naar Alphen aan den Rijn waar zij auto's zien rijden. Tot hun stomme verbazing worden ze door de inzitten den onder vuur genomen. Het zijn Nederlandse mi litairen die hen voor Duitse parachutisten aanzien. Mulder vloekt hen in niet mis te verstane bewoor dingen toe, het vuren stopt. Het derde nog levende bemanningslid, Verhage, is iets verderop met zijn parachute neergekomen en voegt zich bij Mulder en Wijnstra. Gedrieën stappen ze in een passerende auto en laten zich naar Schiphol brengen. Mulder vliegt in de meidagen niet meer. Soldaat Wijnstra wordt op 13 mei met de gehele bemanning van de T.V 856 na een bombardement op de Moer- dijkbrug neergeschoten en komt om. De lichamen van de twee andere bemanningsleden, vd As en Rozenboom worden pas later gevonden. Van den As blijkt nog gesprongen te zijn, maar zijn parachute is niet ontplooid en vermoedelijk aan de richtings roeren van de 850 blijven hangen. Het lichaam van Rozenboom wordt in het wrak bij een uitgepakte parachute aangetroffen. Hij is niet meer in staat geweest om te springen. Na de capitulatie wordt Mulder via de gevangenis Amstelveenseweg Amsterdam in het concentratie kamp Schoorl geplaatst. Dit naar aanleiding van de ontsnapping naar Engeland van een Fokker G.I bemand door de vliegers Vos en Leegstra. Daarvoor dient een lijst van namen en adressen van officieren van het voormalig eerst luchtvaartregiment. Hij zit ongeveer 8 weken in hechtenis. Tot mei 1945 geeft hij geen gehoor aan oproepen van de bezetter zich te melden. Hij sluit zich op 5 september 1944 aan bij een verzetsgroep in Heemstede die pas aan het eind van de oorlog actief wordt. Na de bevrijding vertrekt Mulder naar Engeland om in Bristol een training te volgen in voorbereiding op herstel van de burgerluchtvaart in Nederland. In augustus helpt hij met het naar Nederland overvlie gen van twee De Havilland Dominie vliegtuigen om de vliegverbindingen te herstellen. Tot december 1945 dient hij als eerste luitenant vlieger in de 1316 Flight en vliegt Dakota's tussen Engeland en het vas teland. Zijn commandanten zijn de majoor vliegers Parmentier en Verhoeven. In 1946 opereert hij onder NGAT (Netherlands Government Air Transport) met Skymasters op vluchten naar Nederlands Indië. Jan Jacobs Mulder als KLM gezagvoerder Na een mooie carrière als gezagvoerder en directie lid van KLM en later Philips Telecommunicatie te Hilversum gaat hij in 1979 op 64-jarige leeftijd met pensioen. Hij geniet vervolgens van zijn kleinkin deren en zijn hobby's zeilen en tuinieren. Vanaf 1997 begint hij te tobben met zijn gezondheid en overlijdt op 9 maart 1998. Naar eigen wens wordt zijn as vanuit een vliegtuig verstrooit. Jan Jacobs (Johnny) Mulder ontving de volgende onderscheidingen: Vliegerkruis (23 Augustus 1948) Kruis voor Orde en Vrede met gesp 1948 (12 Februari 1949) Oorlogsherinneringskruis met de gesp "Nederland mei 1940" (11 April 1949) Officierskruis voor Trouwe Dienst (XV '51; XX '56; XXV '61; XXX '66) Ridder in de Orde van Oranje Nassau (KB 21 April 1953) Noot: 1) Verslag Geraadpleegde bronnen: [1] Privé-archief Sjoerd Mulder (jongste zoon van J.J.M.) [2] Gerdessen F.; 1989; Verslag interview Mulder 19 augustus; [3] Contrails (Verenigingsblad van Crash Research in Aviation Society Holland 1940-1945);2000 Fokker T.5 nr 850 special mei [4] Broekmeijer M.W.J.M.; 1945; Alarm....Starten, De oorlogsverrichtingen van ons luchtwapen in de Meidagen van 1940; Born's Uitgeversbedrijf N.V. Assen. [5] Gelton P.Th., artikel "Jan Jacobs Mulder (1915-1998)", Decorare nummer 21, v maart 2009

Spinner | 2013 | | pagina 22