IMO Zorg om instandhouding 24 De Sud-Ouest SO-4050 Vautour-IIN is een nachtjager die, uitgerust met radar, onder alle weersomstandigheden kon worden ingezet om vijandelijke vliegtuigen te onderscheppen. Van de Vautour zijn in totaal 140 vliegtuigen in drie versies gebouwd. Het type is 15 jaar in dienst geweest bij de Franse luchtmacht en werd vervangen door de Mirage F.1. Ook de Israëlische luchtmacht heeft met 18 Vautours gevlogen. Opvallend kenmerk van dit vliegtuig is het tandem landingsgestel onder de romp Bereikbaarheid en toegankelijkheid. Het museum ligt in het industriegebied Joncqui- ère ten zuidoosten van Orange. Op de A7/E714 de Autoroute du Soleil verlaten bij afrit 22; op de eerst volgende rotonde met Mirage-III: 4e afslag nemen naar de N7 Route d'Avignon; bij de volgende rotonde de 1e afslag nemen (Rue d'Allemagne); volgende rotonde: 4e afslag (Avenue de l'Europe); volgende rotonde: 2e afslag (Rue de Belgique), einde van de straat T-kruising, links aanhouden en na 100m rechts meedraaien: Rue de Pays Bas; op de volgende en laatste rotonde: 3e afslag nemen, direct links ligt de ingang van het museumterrein. Op zichzelf is de collectie in Orange gericht op het 5e Escadre de Chasse. Maar er staat veel meer dan dat. Wat Marcel Dassault betreft, is het beslist een interessante verzameling. In elk geval alleszins de moeite waard om voor de toekomst te behouden. Maar dan zal het museum zelf zich toegankelijker moeten opstellen en afdoende maatregelen moeten nemen om het onderhoud van de tentoongestelde vliegtuigen te garanderen. Dat is nu niet het geval. Het is een museum dat eigenlijk (nog) geen museum mag zijn. Gebrek aan support, gebrek aan geld. Een vriendenclub ter grootte van 15 vliegers en mecha nics. Allemaal, op Claude Tourniaire na, oudgedien den van het 5e Escadre en allemaal enthousiast. Maar daar houdt het dan ook mee op. Tourniaire is vastbesloten het museum over een paar jaar te de l'Air zelf. Claude Tourniaire maakt zich dan ook grote zorgen over de instandhouding van wat hij en de zijnen in de afgelopen 22 jaar bijeen hebben verzameld. Die collectie is onmiskenbaar de groot ste verdienste van de vrienden. Want als er één club is die weet hoe moeilijk het is om een museum van de grond te krijgen dan zijn het wel de Vrienden in Orange. Die zijn het 5e Escadre de Chasse altijd trouw gebleven. openen. 'Ik zal er alles voor doen om dat gedaan te krijgen. Stel je eens voor wat er nog allemaal moet gebeuren voor je het museum echt kunt 'openen' Als alle kisten compleet en toonbaar zijn Over 10 jaar? vraag ik Tourniaire. 'Dan begint het onder houd weer van vooraf aan'. Als het ambitie niveau zou worden teruggebracht naar de realiteit van alledag, zou de kans van slagen om de vliegtuigen straks in een museaal goede conditie te presente ren, aanzienlijk groter zijn. Er zijn goede contacten met het luchtvaartmuseum op Le Bourget. Dat heb ben alle Franse vliegtuigcollectioneurs wel. Nu nog de samenwerking en ondersteuning van de Armée Ze zou er krijgshaftig bij moeten staan, deze Dassault Mirage 2000B, maar dat doet ze niet. Een spotter ontdekt tussen de Super Frélon en de Mirage nog een opgeklapte vleugel van een Bréguet Alizé

Spinner | 2013 | | pagina 26