Deutsches Museum Fokker D.VII 26 Reactie op 'Oorlogsbuit in Duits Museum' (Spinner 47) In een @-mail antwoordt de conservator van de luchtvaartsectie van het Deutsches Museum in fe bruari 2011 op een vraag van dhr. W. Snieder, Vriend van het MLM, dat 'D-20' het juiste registratienum mer is van de voormalige Nederlandse D.VII van de Marineluchtvaartdienst, die in 1948 in handen is ge komen van het Deutsches Museum in München. De heer Snieder laat conservator Hans Holzer begin dit jaar weten dat er in Nederland best wel enige twijfel bestaat over de juistheid van dat nummer. Volgens de conservator zijn er door het restauratieteam foto's die definitief uitsluitsel geven over de identiteit van de kist. Er wordt verwezen naar de foto's van de D.VII restauratie bij het informatiepaneel in de dependan ce van het Deutsches Museum in OberschleiBheim. Ook Christian Emrich verwijst in het luchtvaartblad Flugzeug (dec 1988) naar die foto's. Maar die zijn niet duidelijker dan de foto die bij het artikel in Spinner 47 is geplaatst. En dat is alles wat er is, schijft conser vator Hans Holzer aan W. Snieder die wat deze D.VII betreft af gaat op wat de conservator zegt. Maar an ders dan wat Holzer beweert, is er bij het Deutsches Museum geen enkele foto waarmee onomstotelijk de registratie van deze D.VII kan worden vastgesteld. Alle broninformatie evaluerend, is er slechts die ene De Fokker D.VII 'D-28" van de MLD op een spoorwagon op transport naar Duitsland. De foto is afkomstig van internet en voorzien van een "watermerk1, dat gedeeltelijk is weggepoetst. Het is niet de bedoeling dit soort foto's te plaatsen, maar gezien de historische relevantie maak ik hiervoor een uitzondering. (hgb) foto van de romp tijdens de restauratie waarop delen van de registratie te zien zijn (Spinner 47). De taille van het cijfer 8 is op de helft van de hoogte van het cijfer is links duidelijk te zien. Rechts ook wel, maar minder. Wat m.i. de doorslag geeft bij de vaststelling van de registratie, is dat de D-28 kort voor afvoer is gefotografeerd op een open treinwagon. Het ligt voor de hand dat deze foto niet is gemaakt bij het treintransport van mei 1918. Als er geen beter bewijs kan worden overlegd, moet ervan worden uitgegaan dat het in OberschleiBheim daadwerkelijk om de D-28 van de MLD gaat. Overigens is W. Snieder net als veel andere luchtvaartvrienden van mening dat deze Fokker terug moet naar Nederland. Dat schrijft ook Gerard Casius: 'zelfs al hebben we die 'Duitse' D.VII niet nodig, je moet altijd je claim vastleggen.'- 'Desnoods ruilen met de D.VII van het MLM', aldus Snieder. (LB) Boeken: Een eeuw Fokker Migs op de vlucht Tolvlucht Onze vliegers (mei 1940) Operaties in de Oost Dutch naval force against Japan Mayday Mayday Marchetti Verjaardagskalender Nederlandse Militaire Luchtvaart van 17,50 voor 10,00 van 29,50 voor 15,00 van 29,50 voor 15,00 van 14,95 voor 8,00 van 39,50 voor 27,50 van 40,00 voor 25,00 van 31,50 voor 22,00 van 26,00 voor 18,00 van 12,80 voor 8.00 Bij bezoek aan de winkel krijgt u - op vertoon van de pas - een korting van 30 op modellen en luxe cadeau-artikelen. Prijzen incl. btw en verzendkosten. Bedrag van de aankoop over maken op rekeningnummer rabobank 3022.12.248 t.n.v. Stichting Vrienden MLM, o.v.v. titel en naam/adresgegevens. Indien te weinig ruimte hiervoor deze gegevens mailen aan de winkelbeheerder op h.p.m.vantoren@hotmail.com Na ontvangst van de overschrijving zal tot verzending worden overgegaan. Levering op volgorde van binnenkomst. OP OP.

Spinner | 2013 | | pagina 28