In memoriam OTTO WARD 5 Op 4 januari, twee weken voor zijn 92e verjaardag is ons een grote vriend ontval len. Otto Ward, de man die altijd zo hartstochtelijk kon vertellen over "zijn" Militaire Luchtvaart van het KNIL, is niet meer. Hij heeft de leeftijd der sterken bereikt, maar heeft zijn geliefde Winnie, die hij zo lang heeft verzorgd, in dit leven moeten achterlaten. Hij heeft het vast andersom gewenst. Otto en Winny heb ik leren kennen rond het begin van de jaren 70. Hij had als luitenant-kolonel de KLu met pensioen verlaten en was toen bezig in opdracht van de KLu zijn twee delen over de ge schiedenis van de ML-KNIL te schrijven, nog steeds onontbeerlijke standaardwerken. Mijn eigen be langstelling voor de geschiedenis van de Militaire Luchtvaart v/h KNIL bracht ons in contact. Otto was "de autoriteit" op dat gebied en ik was zo trots als een pauw dat hij me te woord wilde staan. Ik woonde destijds in de Verenigde Staten en reisde voor mijn werk regelmatig naar de andere kant van de oceaan en bouwde daarbij natuurlijk altijd een weekeinde in Nederland in. Die weekenden bevatten altijd een bezoek aan Otto en Winny, toen nog in Vleuten, waar we uitgebreid praatten over de ML-KNIL- geschiedenis. Heel informatief, maar ik herinner me vooral ook de gezelligheid en gastvrijheid. Otto bleek duidelijk te behoren tot de cate gorie oudgedienden die belangstelling - en bijdragen - van "buiten staanders" wisten te waarderen en hij reageerde niet, zoals wel eens gebeurde, met een houding van "jochie, jij was er niet bij, wat weet jij nou?" Hij was bescheiden over zijn eigen rol en altijd bereid zijn kennis over te dragen en om documentatie te leen te geven. Door mijn historisch onderzoek in Ameri kaanse archieven kon ik hem weer van interessante informatie voorzien en zo is o.a. onze gezamenlijke publicatie - met Peter Boer - over de Royal Nether lands Military Flying School ontstaan. Die prettige samenwerking is steeds blijven be staan, ondanks dat gedurende het laatste decen nium Otto's eigen gezondheid zorgen baarde en hij heel veel tijd moest besteden aan de mantelzorg voor Winny. Ook in mijn vrijwilligersbaantje bij de

Spinner | 2013 | | pagina 7