UH VrijwilligErSenthousias'^ren VAN MLM._NAAR-NMM BEZOEKERS Loe M M Baltussen Het is een van de laatste keren dat ik er ben geweest. Op een stoel achter een tafeltje in het museumcafé. 45 jaar geleden was het er nog niet en vandaag de dag is een museumcafé een vertrouwde faciliteit in elk zichzelf respecterend museum. De Escadrille, heet het café in 'ons museum'. Het zijn moeilijke maanden voor al die mensen bij wie het MLM al vele jaren na aan het hart ligt. Naarmate de tijd voortschrijdt en de hallen definitief worden gesloten, nadert het afscheid dat zij van het MLM moeten gaan nemen. Mijn gedachten dwalen af naar een droom die generaal-majoor KLu b.d. Frans Peter Schulte, onze erevoorzitter, mij eens heeft toevertrouwd: 'Samen met zijn kleinzoon gaat hij naar het nieuwe museum. Frans Peter heeft hem ooit eens beloofd een bezoek te brengen aan het museum waar hij zo nauw bij is betrokken. Maar als dat uiteindelijk gebeurt, is de jongen teleurgesteld. Halverwege blijft hij steken bij Frederik Hendrik, de tocht langs de Maas en Goejanverwellesluis. Terwijl hij toch was gekomen voor de vliegtuigen'. Mijn kleinzonen zullen net als die van Frans Peter voor de vliegtuigen komen. Of droom ik nou? Sommige kisten zijn wel zeven keer zo oud als de jongens zelf. Neem die Starfighter hoog aan het plafond. Verstard in zijn element, los van de aarde in een statische vlucht zonder ooit te landen. Niets meer dat herinnert aan een machine die ooit twee keer de snelheid van het geluid haalde. 'Opa, heb jij wel eens in een straal jager gevlogen?' Ik kan ze het vliegtuig niet laten zien. Geen T'Bird waarin minstens de helft van alle Nederlandse beroepsvliegers zijn opgeleid. Ik wijs ze op die NF-5 boven die tank.... Nou ja, die niet maar wel in een 2-persoons NF-5, leg ik uit. Als ik plotseling het keyboard van mijn laptop weer zie op het tafeltje voor me in het museumcafé, heb ik redenen genoeg om zo snel mogelijk met die jonge mannen naar het Kamp van Zeist te komen. Niet alleen vanwege die T'Bird en al die andere vliegtuigen, maar wel om samen met hen nog eens van het elan te genieten waarmee honderden vrij willigers in de afgelopen 45 jaar honderdduizenden bezoekers hebben geënthousiasmeerd. 'Nou ja, die niet maar wel een 2-persoons NF-5...1 Foto BMD - Heijmans)

Spinner | 2013 | | pagina 9