8 worden daarmee de eerste Nederlandse verkeers vliegers. De LVA wordt in deze tijd uitgebreid met een twin tigtal Fokker D.VII's, later aangevuld met twee in eigen beheer vervaardigde toestellen van onderdelen en restanten van afgeschreven toestellen, zestig Fok ker C.I plus een viertal eigenbouw en vijftien Fokker S.II lesvliegtuigen ter vervanging van de Spijkers. In 1921 wordt de oranje bol vervangen als nationa- liteitskenmerk door de rood-wit-blauwe rozet, zoals we die in 2013 nog kennen. Onder leiding van kapitein Versteegh wint het Neder landse 'Escadrille Versteegh' in 1923 de eerste prijs op een internationale wedstrijd formatievliegen in het Zweeds Gothenburg. Vanaf dat moment komt het escadrille bestaande uit de vliegers Versteegh, Van Weerden Poelman, Jongbloed, Van der Griend en Bakkenes als de 'Vijf-Vingers-van-één-Hand' in de publiciteit. Op 30 juni wordt het 'Monument voor de gevallen kameraden' onthuld. Nu, 90 jaar later, worden daar op 1 juli nog steeds de gevallenen officieel herdacht. De 'Vijf-Vingers-van-één-Hand' in de lucht In 1924 start van Schiphol de N-NACC, een Fokker F.VII, voor de eerste vlucht naar Indië. Eén van de vliegers is de LVA luitenant H. van Weerden Poelman. In april wordt voor de LVA op Soesterberg het sprin gen met parachutes gedemonstreerd door Lyman H. Ford van de Amerikaanse Pioneer Parachute Company en de luchtvaartjournalist Henri Hegener. Een jaar later wordt door de LVA overgegaan tot de aanschaf van valschermen. Eveneens in 1924 worden 30 Fokker C.IV verkennings vliegtuigen afgeleverd, gevolgd door 28 Fokker S.IV lesvliegtuigen. In de daarop volgende jaren 1925 t/m 1927 worden nog eens 26 Fokker C.Vd en 31 Fokker C.VI verken ningstoestellen afgeleverd, later aangevuld door twee C.VI toestellen vervaardigd door de LVA. De toestel zijn nagenoeg aan elkaar gelijk, met dien verstande dat de C.Vd was voorzien van een Hispano Suiza motor van 450 pk en de C.VI van een Hispano Suiza van 350 pk. Op 26 november 1926 proberen twee Fokker C.IV toestellen, de 551 en de 558 met een manche, een verbinding tot stand te brengen tussen het bij Zand- voort in nood verkerende Italiaanse stoomschip 'Salento' en de kust. De eerste poging door kapitein Van Weerden Poelman en luitenant Drost mislukt, omdat de kabel te kort blijkt te zijn. De tweede po ging door sergeant Bosch en sergeant-majoor Hoek in de 551 slaagt wel, maar de bemanning van het schip is niet meer in staat daarvan gebruik te maken. De Fokker C.IV is in vergelijking tot het voorgaande materieel, een grote kist In 1927 worden prestaties geleverd door luitenant Schott, door bij de internationale vliegwedstrijden te Dübendorf in Zwitserland de Coupe Echard te winnen. In een Fokker C.Vd plaatst hij zich als eerste in de Alpen-rondvlucht. In oktober lukt het de luitenant Koppen, na eerdere pogingen, een retour postvlucht naar Indië te ma ken. In twintig dagen lukt het hem met de Fokker F.VIIa/3m, de H-NAEA 'Postduif" heen en terug naar Batavia te vliegen. In 1928 worden 3 Fokker F.VIIa/3m vliegtuigen aan geschaft. Deze zijn bedoeld als bomvliegtuig. Eén van de drie is de van de Indië-postvlucht bekende H-NEAE, die bij de LVA '803' wordt. Eén Fokker C.VIII driepersoonsverkenningsvliegtuig wordt aangeschaft. Het toestel blijft tot 1940 in dienst, maar wordt geen succes. De dertiger jaren kenmerken zich door een econo mische recessie. Dit deed zich ook bij de LVA voelen. Veel minder fondsen zijn beschikbaar en mondjes maat werden nieuwe vliegtuigen ingevoerd. Tussen 1929 en 1931 komen 14 Fokker D.XVI jacht vliegtuigen de gelederen versterken. Er komen nog

Spinner | 2013 | | pagina 10