De meidagen van 1940 11 Ter verdere uitbreiding van de luchtverdediging wordt de Koolhoven F.K. 58 bestudeerd waar uiteindelijk 36 stuks van worden besteld. Diverse motoren daar voor worden onderzocht, maar de gewenste zijn niet meer leverbaar. Gezien de dreigingen in Europa werken alle fabrieken maximaal voor de eigen nati onale defensie. De motoren voor de F.K. 56 worden dan maar uit de reservevoorraad van de D.XXI en de G.I gehaald. Als tweepersoons lichte aanvalsbommenwerperver- kenner (en niet als jager, zoals reeds vroegtijdig is onderkend), worden in Amerika 18 Douglas-Northrop 8A-3N vliegtuigen aangeschaft, die in 1939 geleverd worden. Uiteindelijk worden toch 36 Fokker D.XXI jachtvliegtuigen besteld In 1938/39 worden 36 Fokker D.XXI jachtvliegtuigen afgeleverd, in 1939 36 Fokker G.I tweemotorige jachtvliegtuigen. In de uitbreiding van de ML, die na aanvankelijke tegenwerking en vertragingen, nu eindelijk op gang lijkt te komen, worden voor de elementaire vliegop- leiding 20 Fokker S.IX toestellen aangeschaft, als overgangsvliegtuig 10 Koolhoven F.K. 56 toestellen en als meermotorig overgangsvliegtuig 3 Focke Wulf Fw 58 Weihe toestellen, in 1940 nog aangevuld met twee toestellen. Ook wordt de oorspronkelijke Spaanse bestelling van 26 G.I's overgenomen. Deze toestellen zijn gebaseerd op het oorspronkelijke prototype en kleiner dan de G.I variant van de ML. De toestellen zijn uitgerust met de P&W Wasp motor en worden daarom G.I Wasp genoemd. Deze G.I's stromen in 1939/40 bij de ML in. Als meermotorig overgangsvliegtuig worden 3 Focke Wulf Fw 58 Weihe toestellen gekocht. Hier bij de aflevering in Bremen Op 13 september 1939 wordt bij Ameland de Fokker T.VIIIw 'R-5' van de Marineluchtvaartdienst door een Duitse Dornier Do 18 neergeschoten. Het incident kon gebeuren - althans volgens de Duitsers - omdat ons rood-wit-blauwe nationaliteitskenteken zoveel leek op het Tsjechische kenteken. Wat Tsjechen bij Ameland te zoeken hadden, is blijkbaar niet bij de Duitsers opgekomen. Ten gevolge van dit incident wordt op 23 september het Nederlandse rood-wit-blauwe nationaliteitsken- merk vervangen door een gelijkzijdige zwart omrande oranje driehoek. Door de steeds groter wordende dreiging en het be sef dat de Nederlandse neutraliteit misschien toch wel eens geschonden zou kunnen worden, gaan de bestellingen van vliegtuigen door. Omdat de Fokker C.X als strategische verkenner zijn beste tijd heeft gehad, worden in Duitsland 18 Dor nier Do 215 toestellen besteld. Bij Fokker worden als strategische verkenner/lichte bommenwerper 20 CG.2 toestellen besteld. In de Verenigde Staten worden voor de luchtverdedi ging 24 Curtiss-Wright CW-21B snelle jachtvliegtui gen besteld (deze zien we later in Indië weer terug). Tien Koolhoven F.K. 56 les/overgangsvliegtuigen worden besteld Voor de geplande uitbreiding van het vliegerbestand worden nog eens 20 Fokker S.IX en 10 Koolhoven F.K. 56 les/overgangsvliegtuigen besteld. Echter, als op 10 mei 1940 Nederland wordt binnen gevallen zijn van deze laatste bestellingen nog geen toestellen geleverd. 10 mei 1940. Nederland wordt betrokken bij de Tweede Wereldoorlog. Vanaf 01.36 uur vliegen vele Duitse vliegtuigen via Overijssel en de Waddenzee richting Noordzee. Tegen 04.00 uur naderen zij

Spinner | 2013 | | pagina 13