De ondergang van de Fokker G.I's 12 laagvliegend onze kust en bombarderen de vlieg- parken en de Alexanderkazerne in Den Haag. Ongeveer 249 Duitse bommenwerpers nemen onder bescherming van 242 jagers aan de overval deel. De Luftwaffe zet verder 422 transportvliegtuigen in waarmee parachutisten en luchtlandingstroepen binnen de Vesting Holland en aan de Moerdijk wor den afgezet. Deze armada wordt aangevuld met 62 verkennings-, verbindings- en watervliegtuigen. De totale luchtvloot bestaat uit 911 toestellen. Als tweepersoons lichte aanvalshommenwerper-verkenner, worden in Amerika 18 Douglas-Northrop 8A-3N vliegtuigen aangeschaft Aan Nederlandse zijde staan 125 vliegtuigen van de Militaire Luchtvaart gevechtsgereed: - 23 Fokker G.I Mercury's, die gestationeerd zijn op Waalhaven en Bergen; - 9 Fokker T.V's: een middelzware bommenwerper die staan op het vliegpark Schiphol; - 11 Douglas-Northrop 8A-3N's, die zijn ingedeeld op Ypenburg; - 28 Fokker D.XXI's, die ingezet worden vanaf De Kooy, Schiphol en Ypenburg; - 27 Fokker C.V's als tweepersoons taktisch verken ningsvliegtuig vanaf de vliegparken Hilversum, Ypenburg, Ruigenhoek en Gilze-Rijen; - 11 Fokker C.X's, een tweepersoons strategische ver kenner vanaf de vliegparken Bergen en Hilversum. - 16 Koolhoven F.K. 51's, een tweepersoons licht ver kenningsvliegtuig vanaf de vliegparken Hilversum, Ypenburg, Ruigenhoek en Gilze-Rijen; De Militaire Luchtvaart beschikt verder nog over zes vlieggerede Fokker D.XVII's. Tijdens die meidagen wordt het aantal gevechtsgerede vliegtuigen nog uitgebreid met 6 Fokker D.XVII's, 4 Fokker C.V's, 3 Fokker G.I Wasp's en één G.l Mercury tot 139. Tegenover één Nederlands toestel staan zeven Duitse vliegtuigen. Desondanks is het Commando Luchtver dediging, waartoe onder andere de met modern ge schut uitgeruste Brigade Luchtdoelartillerie behoort, nog in staat formidabele verliezen toe te brengen aan de Duitse invasie luchtvloot. In de slag om Nederland verliezen de Duitsers 328 vliegtuigen, waaronder 220 transporttoestellen. Daardoor is de 22e Luftlandedivision in nagenoeg één klap gehalveerd. Van de 125 Nederlandse toestel len gaan er 94 verloren: 34 op de grond als gevolg van vijandelijke bombardementen en beschietingen, 43 toestellen werden door de Duitsers neergescho ten en 17 vliegtuigen werden vernield tijdens de landing of door eigen afweervuur neergehaald. Fokker leverde 36 G.I Mercury tweemorige jachtvliegtuigen aan de ML De 23 gevechtsgerede Fokker G.l Mercury's zijn ver deeld over de 3e Jachtvliegtuigafdeling (3e JaVa) op Waalhaven bij Rotterdam en de 4e JaVa op Bergen, ten noordwesten van Alkmaar. Op Waalhaven staan op 10 mei 1940 elf G.l Mercury's gereed. Ze worden bemand door een vlieger en een telegrafist/boordschutter. Vanaf 03.58 uur wordt het vliegpark door Duitse toestellen beschoten en gebom bardeerd. Daarna landen er parachutisten en lucht landingstroepen. Drie G.I's gaan al bij de eerste aanval op de grond verloren. De overgebleven acht toestellen starten nog tijdens het eerste bombardement. Eén toestel wordt echter direct na de start neergeschoten. Zeven toestellen weten een of meerdere Duitse bom menwerpers en jachtvliegtuigen neer te schieten of op de grond te vernietigen. Eén toestel weet uit te wijken naar De Kooy en wordt na gerepareerd te zijn aan de 4e JaVa op Bergen toegevoegd. De overigen worden na de landing door de Duitsers op de grond vernietigd. Op Bergen staan op 10 mei twaalf Fokker G.l Mercury's gevechtsgereed. Omdat de drassige grasmat door de vele starts en landingen ernstig is beschadigd, staan de vliegtuigen dicht bij elkaar op een betonnen plat form. De opstelling, drie rijen van vier vliegtuigen, zal fataal blijken te zijn. Om 04.00 uur mitrailleren

Spinner | 2013 | | pagina 14