Het epos van de T.V's 13 Vliegpark Bergen na de aanval drie Duitse toestellen het vliegpark Bergen. Daarbij gaat de helft van de G.l's al verloren. Slechts één kan er opstijgen. Na op een overmacht aan Duitse vlieg tuigen te zijn gestuit, wijkt deze uit naar Schiphol, valt een Duitse bommenwerper aan en schiet op het Katwijkse strand drie Junker Ju 52's in brand. Het toestel keert via Ypenburg terug naar Bergen. Tijdens die vlucht volgen meer bombardementen op Bergen. Een aantal toestellen wordt vernietigd, vijf beschadigde toestellen worden gerepareerd. In de avond komt aanvulling in de vorm van het gerepareerde toestel dat op De Kooy was geland en een toestel dat net uit de revisie is en overkomt van Buiksloot. Op 11 mei zijn acht G.l Mercury's weer gevechtsge- reed. Deze voeren verschillende verkenningen uit en beschieten gelande Junkers op Waalhaven en tussen Delft en Rotterdam. Aanvallen bij de Grebbeberg worden uitgevoerd en ze escorteren T.V's en C.X bij het uitvoeren van hun opdrachten naar de Moerdijkbruggen, Wageningen en de Wonsstelling. Eén G.I wordt daarbij door een Messerschmitt Bf 109 neergeschoten. Een G.I veron gelukt door een technisch mankement, de overigen zijn na alle beschadigingen tijdens hun acties niet meer inzetbaar. Op 13 mei krijgen de G.l Mercury's versterking van drie G-I Wasp's. Ze beschikken echter niet over staart- mitrailleurs. In de vooravond maken ze enkele oefen- vluchten en op 14 mei worden er twee ingezet bij Wijk bij Duurstede. Deze keren terug met defecte onderstellen. De derde was al defect. De Fokker TV bommenwerpers behoren tot de Bom- bardeervliegtuigafdeling op Schiphol. Als om 03.58 uur Duitse toestellen het vliegpark beschieten en bombarderen, krijgen alle T.V's op dracht te starten. Ze worden ingezet als jachtvlieg tuig en bevechten de vijand met boordwapens. Eén TV wordt tijdens het opstarten zwaar beschadigd. Eén toestel krijgt motorstoring en landt op Ruigen- hoek, een tweede krijgt het landingsgestel niet in, maakt een landing op De Kooy, maar wordt daar door Duitse toestellen in brand geschoten. Er worden vier Duitse vliegtuigen neergeschoten. Er zijn nog zes T.V's over, die verspreid op Schiphol, Ruigenhoek en Vlissingen zijn geland. Vliegveld Ockenburg wordt gebombardeerd door vier T.V, die daar Duitse transporttoestellen in brand schieten. Echter één T.V wordt door vijf Messer- schmitt's aangevallen, die daarbij brandend bij Kijkduin in zee stort. De T.V die in Vlissingen landde, stijgt weer op en zet koers naar Schiphol, maar wordt boven Veere getroffen door eigen luchtdoelafweer. Het toestel maakt een noodlanding op het vliegpark Haamstede, waar het op 11 mei door Duitse jachtvliegtuigen in brand wordt geschoten. De Fokker T.V in de lucht

Spinner | 2013 | | pagina 15