De uitputtende acties van de Fokker D.XXI's De ongelijke strijd van de Douglas-Northrop 8A-3N 14 Drie T.V's krijgen opdracht Waalhaven te bombarde ren, waar 20 a 30 Duitse transporttoestellen staan. De opdracht wordt uitgevoerd maar twee T.V's wor den daarna bij Oud-Beijerland door Messerschmitt Bf 109's neergeschoten. Aan het eind van de eerste oorlogsdag zijn er nog slechts twee T.V bommenwer pers over. Op 11 mei krijgen de overgebleven T.V's tweemaal opdracht de Maasbrug in Rotterdam te bombarde ren. Alle bommen missen echter doel. Na de eerste vlucht landen ze onbeschadigd op Schiphol. Bij de tweede missie worden de bommenwerpers, die wor den geëscorteerd door drie Fokker D.XVII's, aange vallen door twaalf Messerschmitt Me 110's. De over macht is te groot, een T.V schiet één Messerschmitt Me 110 neer, maar wordt zelf geraakt en stort neer bij Waddinxveen. De tweede vliegt verder op boom tophoogte en weet veilig op Schiphol te komen. Er is nog één bommenwerper over. Op 12 mei krijgt de laatste T.V opdracht Duitse troe penconcentraties in Friesland aan te vallen. Boven Enkhuizen ontmoet het toestel vijftien Duitse jachtvliegtuigen. De bommenwerper verbergt zich in de wolken en keert terug naar Schiphol. Op 13 mei moet de verkeersbrug bij de Moerdijk wor den gebombardeerd met twee bommen van 300 kg. Er wordt op geringe hoogte heen gevlogen en voert twee aanvalsruns uit. De bommen worden één voor één afgegooid. Op de terugweg wordt de T.V boven Dordrecht aangevallen door Messerschmitt Bf 109's en stort neer bij Ridderkerk. beschikt men over 17 8A3N's, maar voor zes toestel len zijn er geen bougies. De overige elf staan vliegge reed op het vliegpark Ypenburg. Als tegen 04.00uur Ypenburg wordt aangevallen starten alle toestellen. Er worden enkele Duitse toestellen neergeschoten. In nauwelijks twee uur tijd is de hele Douglas 8A-3N vloot echter uitgeschakeld doordat ze worden neerge schoten, verongelukken of na de landing in brand worden geschoten. Drie vliegers en vijf waarnemers sneuvelden en zes raakten er gewond bij deze onge lijke strijd. De 28 gevechtgerede Fokker D.XXI's zijn verdeeld over de 1e JaVa op De Kooy bij Den Helder, de 2e JaVa op Schiphol en de 1e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger op Ypenburg. Op De Kooy staan elf D.XXI's. Ze zijn ingedeeld in drie patrouilles van 3 en één patrouille van 2. Alleen de toestellen van de patrouillecommandanten heb ben radio aan boord, zodat onderlinge communicatie niet mogelijk is. Alle Fokker D.XXI's van de 1e JaVa krijgen om ca. 04.00 uur opdracht op te stijgen. Eén toestel achtervolgt een Heinkel, maar wordt bij Wassenaarse Slag neergeschoten. Een andere schiet bij Noordwijkerhout een Ju 88 neer. Tijdens de lan ding van drie D.XXI's vallen plotseling negen Mes serschmitt Bf 109's aan. Een D.XXI wordt tijdens de landing in brand geschoten de andere twee maken een doorstart. Er ontstaat nu een fel gevecht tussen zeven Nederlandse en negen Duitse vliegtuigen. Een D.XXI schiet de motor van een Bf 109 stuk waar door deze een noodlanding moet maken. Twee andere D.XXI's schieten beide een Bf 109 neer. Eén toestel weet een Messerschmitt zodanig te beschadigen dat die in het Wieringermeer stort. De resterende negen D.XXI's landen weer op De Kooy. De Douglas-Northrop 8A-3N's zijn nauwelijks een half jaar in gebruik. Ze behoren tot de 3e Afdeling van de Jachtgroep Veldleger. Vanwege het tekort aan jachtvliegtuigen werd bepaald dat ook de 8A-3N's als zodanig ingezet zouden worden, alhoewel ze waren ontworpen als bommenwerper. Op 10 mei Een paar D.XXI's van De Kooy op patrouille De Douglas 8A-3N (390) wordt getroffen door de eigen afweer en maakt een noodlanding bij Schipluiden

Spinner | 2013 | | pagina 16