Persoonlijkheid Militair 23 Achter de balie heet Claudine Marchand- Habert ons welkom. Ze heeft al gauw in de gaten dat er meer dan gewone belang stelling de receptie binnenloopt. Als ze hoort dat er in 40 jaar veel is veranderd, legt ze uit hoe de expositie over de verschillende hangarruimtes is verdeeld. Madame Claudine is een van de 132 leden van de Vrienden. De 'Amicale' is een vereniging van vrienden en belangstellenden. Een groot aantal van hen is professioneel werkzaam in de luchtvaart als vlieger, techneut of anderszins. En er zijn er heel wat die bij de Amicale vliegen. Want de AJB S is niet zomaar een museum: het is een Musée Volant, een vliegend museum. En dan is het gevaarlijk als je zo'n museum 's zomers bezoekt. Want dan wil er nog wel eens wat (onder)weg zijn voor een vliegshow of iets dergelijks en valt er in de hangars weinig of niets te zien. Een opvallende verschijning is deze Dakota. De kist staat te boek als een Douglas C-47A-20-DK Skytrain. Let op de wieldeuren en de engine cowling Jean-Baptiste Marie Alexandre Salis is iemand geweest die, hoewel minder bekend dan anderen, in de Franse luchtvaarthistorie te boek staat als een luchtvaartpionier. Het vliegveld Cerny-La Ferté Alais is inmiddels naar hem vernoemd. Hij is geboren op 19 september 1896 in Montmorin (Puy-de-Dome), gaat naar school in Billon en heeft in Clermont-Ferrand geleerd voor mecanicien. Als Louis Blériot in 1909 met zijn eigengebouwde Blériot-VI Het Kanaal overvliegt, slaat de vonk van het vliegen over bij de jonge Salis. Bij de eerste Franse vliegschool in het nabijgelegen Aulnat leert Jean- Baptiste op zijn 16e vliegen. Kort daarna wordt hij ook bevoegd technicus. Salis is al snel een gevierde persoonlijkheid in de Franse luchtvaarthistorie. Uit de inboedel van de inmiddels failliete vliegschool op Aulnat, neemt hij een 'oude' Libellule over, zoals een Blériot-VI ook wel wordt genoemd. En nadat hij de oude Blériot heeft gerepareerd en gerestaureerd, gaat hij er zelf mee vliegen. Ook hier Junkers Ju-52/3m-4 die in licentie is gebouwd bij CASA. De kist heeft na de oorlog gevlogen bij de Spaanse luchtmacht. Er achter een Douglas C-47B-35-DK Skytrain die destijds dienst heeft gedaan bij de Britse en Canadese luchtmacht onder de type aanduiding Dakota-IV In april 1915 komt hij als dienstplichtig militair onder de wapenen. In 1916 meldt hij zich aan bij de vliegschool van de Franse luchtmacht in Pau. Na een periode aan het front wordt hij op 23 febru ari 1917 op het vliegveld van Avord gebrevetteerd als militair-vlieger en geplaatst bij de 1e Groupe d'Aviation. Op 24 september 1919 verlaat hij de militaire dienst. Na de oorlog heeft hij als vliegin- structeur veel leerling-vliegers gevormd met wie hij altijd bevriend is gebleven. Als testvlieger heeft hij heel wat vliegtuigen onder handen gehad. Een van de oudste vliegtuigen in de collectie van de Amicale Jean Baptiste Salis is deze prachtige Dewoitine D.27-SA. De kist dateert uit 1929 en heeft met de registratie U—290 gevlogen bij de Zwitserse luchtmach

Spinner | 2013 | | pagina 25