24 E r fg o e d Salis heeft zich in de luchtvaart altijd bezig gehou den met historie en verzamelen. In 1918 had hij al een museum, niet meer dan een schuur in Bes- sonneau in de buurt van Etampes. Vele jaren later wilde hij op Ferté-Alais laten zien hoe het in het squadronleven er uit zag tijdens de Eerste Wereld oorlog met al zijn bureaus, werkplaatsen en vlieg machines. En zo kwamen vele historische vliegtui gen in een loods terecht op dezelfde plek die nu de Amicale nog steeds in gebruik heeft. In de geest van Jean-Baptiste bekommeren zijn zoon Jean en doch ter Irène zich over het erfgoed van hun vader. Die heeft al in 1933 onder de naam 'Les Casques de Cuir' (de Leren Helmen) een vereniging opgericht met als doel het Franse luchtvaart erfgoed in stand te houden en kennis daarover te bevorderen. La Ferté- Alais was toen nog niet in beeld. Dat kwam pas na de oorlog toen Salis het initiatief nam om op het plateau van Ardenet een vliegveld aan te leggen. De aérodrome wordt op 14 juni 1946 officieel geopend. Maar de formele goedkeuring van het luchtvaart terrein kom pas een jaar later af. La Ferté-Alais krijgt dan de status van privé-vliegveld waarvan slechts met de nodige beperkingen gebruik mag worden gemaakt. Dat laatste vooral vanwege de grote luchthavens rond Parijs. Jean-Baptiste is iemand geweest die heeft geleefde voor zijn grote passie: de historische luchtvaart. Diners die hij genoot met zijn vrienden gingen niet voorbij zon der dat hij zijn plannen en ideeën over de toekomst met hen kon delen. Hij hield van hard werken, bijna zonder rekening te houden met zijn gezondheid. Op 10 december 1967 bekende hij waar hij bij leven en welzijn het meeste van hield: het leven. Veel te zien Het vliegende museum op La Ferté-Alais heeft iets in zich van een pelgrimsoord voor liefhebbers van oude, nog vliegende vliegtuigen. De 'Amicale Jean Baptiste Salis' is in 1975 opgericht na heel wat organisatorische wisselingen sinds 'Les Casques de Cuir' in 1933. Nu beslaat de tentoonstellingsruimte in de hangars zo'n 6.000 m2. De traditionele inter nationale luchtvaartshow in het Pinksterweekend trekt jaarlijks zo'n 30.000 bezoekers. Ze komen vooral voor de oude kisten. Als wij er zijn staan er zo'n 40 vliegtuigen van de Amicale en elf van andere eigenaren. Op de inventaris staan nog eens 39 vliegtuigen, maar die bevinden zich elders op een luchtvaartmeeting, of zijn uitgeleend of ergens in onderhoud. Het is uiteindelijk een vliegend mu seum. Ik ben blij dat er desondanks toch nog veel is te zien. De Harvard is een vliegtuig dat met het grootste gemak kan worden verbouwd in een look-a-like van heel wat een- motorige metalen propkisten. Op Ferté-Alais staat deze schitterende AT-6B-M0 imitatie van een Japanse Zero. De beschildering van deze Morane A.I type 29.C1 is fake. Maar voor het overige is deze prachtige kist met c/n 1567 gewoon een originele Morane Bereikbaarheid en toeganke lijkheid. Vanuit Nederland richting Parijs via de A1, voorbij Charles-de-Gaulle (Roissy) de A3 volgen naar de Périferique rond Parijs, bij Bamjolet de rondweg in zuidelijke richting opdraaien, vervolgens afslag 16/17 naar de A6 ri Lyon blijven volgen tot afslag 10, dan via de D191 ri La Ferté-Alais, Cerny, Etampes. In La Ferté-Alais weg blijven volgen tot T-kruising, aldaar rechtsaf en eerste weg links, omhoog rijden naar vliegveld op plateau. Toegang: Volwassenen: 6.-, kinderen: 3.- ge opend gedurende de weekends. Noot: 1. ICAO vliegveld code.

Spinner | 2013 | | pagina 26