Reactie op de Fokker D.VII Deutsches Museum (Spinner 47 en 48) 28 Een telefoontje van schrijver en MLM vriend Hans van Lith zorgt toch weer voor enige twijfel. 'De D-28 op een platte spoorwagon, dat 'kanniewaarzijn'. Hij heeft de internet foto (Spinner 48, p.26) nauwkeurig bestudeerd. Van Lith, ooit werkzaam bij onze nationale spoorwegen, is ervan overtuigd dat de D.VII niet op een treinwagon staat, maar op een ponton. Althans een varende bak met laaddek. Aan de overkant, rechts op de foto, lijkt een rivierschip te liggen. We weten dat de D-28 in 1939 in een loods van het Blaauwhoedenveem-Vriesseveem heeft gestaan aan de Distelweg in Amsterdam-Noord. Het is goed mogelijk dat het transport daarheen of daar vandaan per ponton heeft plaatsgevonden. Maar zoals de foto door Hans van Lith wordt geïnterpreteerd, geeft dat geen zekerheid over het transport van de D-28 per spoor naar Duitsland. Het wachten is nu dus op de juiste foto van de D-28 op een spoorwagon. (LB) De foto van de D-28 zou in plaats van op een 'spoorwagon' op een ponton kunnen zijn gemaakt, in de ringvaart bij Schiphol. Van deze pontons met buitgemaakte vliegtuigen zijn meerdere foto's bekend. (hgb) Nogmaals de D.VII uit Oberschleissheim Met verwondering heb ik het artikel "Oorlogsbuit in Duits Museum" in Spinner 47 als ook de daaropvolgende reactie gelezen. Klaarblijkelijk hebben de heren Baltussen en Snieders geen kennis genomen van hetgeen aangaande deze kwestie geschreven is in het standaardwerk "De Fokker D.VII in dienst van de Nederlandse militaire luchtvaart" (Uitgeverij Geromy, 2008). De restauratiefoto's van het Deutsches Museum kan inderdaad de D-20 zijn. Helaas is het tweede registratiecijfer moeilijk als "0" te identificeren. Merkwaardig op deze foto is ook de verwisseling van het rode en blauwe segment in de rozet. In mijn fotoverzameling van marinevliegtuigen uit de periode 1921-1940 ben ik een dergelijk foutief beschilderde rozet niet tegengekomen. De museum D.VII kan dus de D-20, D-26 of D-28 zijn geweest. De D-20 en D-28 werden indertijd "gemoderniseerd" en uitgerust met de 250pk BMW IV. Deze sterkere motoruitrusting impliceerde toepassing van een

Spinner | 2013 | | pagina 30