RECENT VERSCHENEN Boven de boerenkool 29 versterkte romp, die nu van een stroomlijnvormige motorkap werd voorzien. De frontradiateur werd daarbij vervangen door een efficiëntere koeler van het Franse merk André. Om de modernisering verder te accentueren werd direct achter de cockpit op de romprug een gestroomlijnd vloeistuk geplaatst. Op grond van deze aangebrachte wijzigingen is het welhaast uitgesloten dat de D-20 en D-28 na afvoer uit de MLD-vliegtuigsterkte omstreeks 1937 (via de sloper?) in Duitsland terecht kwamen. Alleen voor de D-28 is dat wel het geval, omdat deze jager in de opslag stond als object voor het nieuw op te richten nationale luchtvaartmuseum. Blijft de mogelijke kandidaat de D-26 over. Over dit toestel is praktisch niets bekend. Op 03.09.1931 moest OVL C.J. van der Graaff met dit toestel een noodlan ding op het terrein van MVK De Kooy maken. Reeds in oktober werd de beschadigde romp gelast en verdere reparaties uitgevoerd. Op 30.01.1934 maakte LTZ1 Tetenburg met dit toestel een proefvlucht, dat volgens zijn vliegboek met de 250 pk BMW III was uitgerust. Over het verdere lot van de D-26 is mij niets bekend. Conclusie uit het bovenstaande is, dat het raadsel "D-20" niet is opgelost! Indertijd werden in de werkplaatsen op "De Kooy" diverse nieuwe rompen, vleugels etc. aangemaakt. Voor deze nieuw gebouwde toestellen werd dan vrolijk een oude registratie overgepoot. Hoe heeft men anders zo lang met de Van Berkel WA's kunnen vliegen? Zelfs twee hagelnieuwe Fokker C.VII-w "L"- lesvliegtuigen werden op deze mannier in eigen beheer gebouwd en afgeleverd, dit ter vervanging van de L-11 en L-16, die Indië-waarts werden verscheept. Hartelijke groet en "keep smiling" Nico Geldhof p.s.: Is het motorno. van de Duitse ex MLD D.VII ook bekend? Bezit een opgave over praktisch alle aan Nederland geleverde BMW motoren. Na Kruisvaarders van de archipel en Wachters boven het stenen tijd perk is Boven de boerenkool het derde deel van een serie die de luchtvaart boven toenmalig Nederlands Nieuw Guinea behandelt. In tegenstelling tot het tweede deel, gaat Boven de boerenkool geheel over de Nederlandse luchtvaart boven dit voormalig rijksdeel. Bart M. Rijnhout, Boven de boerenkool. Operaties in het luchtruim boven Nieuw Guinea 1951 -1962. Uitgegeven door Lanasta, Emmen. ISBN 978-90-8616-082-2. Het boek is gebonden, heeft 228 stevige pagina's in een hard-cover. Zo'n 465 foto's en tekeningen, waarvan in deel in kleur maken het boek tot een aantrekkelijk geheel. De zijaanzicht tekeningen van de verschillende vliegtuigen zijn vervaardigd door Srecko Bradic. Het boek begint met 'Een nieuw begin', een hoofdstuk dat de overgang beschrijft van het nu zelfstandige Indone sië naar voornamelijk Biak. Onder primitieve omstandig heden moest alles worden opgebouwd. Wat op de grote Amerikaanse dumps werd gevonden en bruikbaar was, werd dan ook gebruikt. Met een aantal Catalina's werden de verbindingen onderhouden en werd gepatrouilleerd, want al in januari 1952 vonden de eerste Indonesische infiltraties plaats. Door de toegenomen dreiging werd besloten een aantal Fairey Fireflies naar Nieuw

Spinner | 2013 | | pagina 31