Geen laag te hoog GEEN LAAG TE HOOG 31 Jacques A.C. Bartels, Geen laag te hoog. De eerste uitzending van de LVA, naar IJsland in het kader van het Tweede Internationale Pooljaar 1932 -1933. Uitgegeven door Lanasta, Emmen. ISBN 978-90-8616-127-0. Het boek is gebonden en heeft een harde omslag. Op 192 stevige pagina's worden, naast de tekst, ca 215 foto's en teke ningen gegeven. In het kader van zijn promo tieonderzoek naar de 12 leer lingen van de Vliegklas 1926 van de LVA, die elk later hun stempel hebben gedrukt op de ontwikkeling van de lucht vaart en Nederland en Indië door de auteur, is dit boek een uitgelicht onderdeel dat een afzonderlijke publicatie waard is. De ontwikkeling van de me teorologie en de rol van het KNMI daarin, wordt uitvoerig in de eerste hoofdstukken beschreven. Het Eerste Internationale Pooljaar 1882 - 1883 is een stimulans om meer onderzoek te doen. Onder zoek naar de hogere luchtlagen werd gedaan door het oplaten van ballonnen met instrumenten. Later werd op hei bij Soesterberg een Vliegerstation opge zet, om door middel van vliegers de instrumenten op hogere niveau's te brengen. Door de inmiddels ontstane drukte op Soesterberg week het vliegersta tion uit naar de Leusderheide. Inmiddels waren ook hoogtewaarnemingen door vliegtuigen ingevoerd, die later door de LVA als standaard dienst werden uitgevoerd. Kort wordt in een hoofdstuk de ondergang van de s.s. Salento gememoreerd, waar vlieger Bosch vliegend in een Fokker C.IV een manche van 1500 meter over het schip gooit ter redding van de be manning. Verder wordt dan gegaan met de ontwik keling van de luchtvaart en de meteorologie. De aanloop naar het Tweede Internationale Pooljaar komt aan de orde en de problemen die de uitvoe ring van de plannen in het kader daarvan onder vonden door de beurscrash van 1929 en de daar opvolgende economische crisis. Nadat uiteindelijk de noodzakelijke fondsen bijeen waren gebracht, werd door de minister toestemming gegeven om een Aërologisch station op te zetten nabij Reykja vik en dat te bemannen met één officier-vlieger, één onderofficier-vlieger en één mecaniciën. Dit werden resp. de eerst luitenant J.H. van Giessen, wachtmeester-vlieger H. Bosch en sergeant-vliegtuigmaker C. van der Leden, die met twee Fokker D.VII's naar IJsland zouden worden uitgezonden. Na deze uitgebreide inleiding en aanloop volgen de hoofd stukken over de ervaringen en resultaten op IJsland. Het detachement had zich laten vergezellen door vrouwen en kinderen, maar gezien de beperkte fondsen waarover het comite van uitzending beschikte was het geen luxe- verblijf. Gedurende het verblijf op IJsland werden verschillende bekende vliegers ontmoet, zoals de Italiaan Balbo, die met 23 Savoya-Machetti SM- 55 watervlieguigen de Oceaan overstak, en Charles Lindberg. Op 31 augustus 1933 eindigde het internationale pooljaar en werden de vliegtuigen ontmanteld om terug naar Nederland te worden getransporteerd. De laatste hoofdstukken gaan over de aankomst in Nederland en de huldigingen die daarop volgen. In de Epiloog wordt gekeken naar de gevolgen die de onderzoeken op IJsland hebben gehad voor de meteorologie en de luchtvaart en wat de weten schappelijke waarde daarvan was. Ook werden me teorologische gegevens nu gebruikt bij onderzoek naar luchtvaartongelukken, zoals bij de ramp met de Uiver. Verder wordt van alle betrokkenen het verloop van hun verdere leven beschreven. Als slot is over 15 pagina's de 'staat van verrichtin gen te Reykjavik' afgedrukt, met daarin de datum, aantal waarnemingen, duur van de vlucht, wolken hoogte en bereikte hoogte. Het boek is de neerslag van een gedegen onderzoek uit archieven en literatuur en is niet alleen interes sant vanwege de wetenschappelijk kant van het inter nationale pooljaar, maar ook worden de persoonlijke zaken van de betrokkenen in de meteorologische en luchtvaart omgeving uit de doeken gedaan.

Spinner | 2013 | | pagina 33