Een eeuw militaire luchtvaart in Nederland 32 Geen laag te hoog. De eerste uitzending van de LVA, naar IJsland in het kader van het Tweede Internationale Pooljaar 1932 -1933, kost Eur 36,95. Het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop in Aalsmeerderbrug en Flash Aviation in Eindhoven. Het boek kan ook worden besteld bij uitgeverij Lan- sata, Emmen, email: info@lanasta .com. Hans Berfelo Rolf de Winter, Een eeuw mi litaire luchtvaart in Nederland. Bakermat Soesterberg. Onder auspiciën van het Nederlands Instituut voor Militaire His torie (NIMH) uitgegeven door uitgeverij Boom, Amsterdam. ISBN 9789461058713. Het boek is gebonden, heeft een harde omslag en bezit 295 pagina's. Het boek heeft ca 333 foto's en illustratie, waar van een groot deel in kleur. Een eeuw militaire luchtvaart in Nederland. Bakermat Soesterberg is het eerste deel van vier boe ken die dit jaar in het kader van de viering van 100 jaar militaire luchtvaart in Neder land zullen worden uitgege ven. Later verschijnen nog: De jonge jaren van de Luchtmacht. De geschiedenis van het luchtwapen in het Nederlandse leger, 1913 -1939; 'Eenige wakkere jongens'.Nederlandse oorlogsvliegers in de Britse luchtstrijdkrachten 1940 -1945 en Take off De opbouw van de Nederlandse luchtstrijdkrachten, 1945 -1973. Het boek begint als inleiding met de globale ge schiedenis van de militaire luchtvaart in Nederland 1913 - 2013, van de geboorte van een nieuw wapen tot en met de laatste ontwikkelingen in Afghani stan. Omdat Soesterberg een unieke plaats inneemt in de ontwikkeling van de militaire luchtvaart con centreert het boek zich nadrukkelijk op de historie van dit vliegveld. In het hoofdstuk 'Burgers op de bakermat''wordt de hele geschiedenis vertelt van het ontstaan van Soesterberg. Doordat Verwey van de automobiel maatschappij Verwey Lugard brood zag in de opkomende vliegerij, besloot hij op twee plaatsen, Ede en Soesterberg, een vliegterrein te creëren De hei werd glad gemaakt, er verschenen werk plaatsen en de eerste vliegers, o.a. Wijnmalen, Koolhoven, Hilgers, konden er opstijgen. De ver schillende vliegdemonstraties en ook de Europese rondvlucht trok velen naar Soesterberg. Toen na enkele jaren de interesse in het vliegen taande, kon de Maatschappij voor Luchtvaart het niet langer bol werken en ging failliet. In het hoofdstuk 'Het nest, de eieren en de kuikens' wordt verslag gedaan van de militaire pogingen om ook over de horizon heen te kunnen kijken. De eerste oefe ningen waaraan ingehuurde vliegtuigen en vliegers deelna men gaven de waarde van een 'luchtmacht' al aan. Dankzij een wijs besluit van de Tweede Kamer, 'alleen vliegtuigen en niets anders' kon de Lucht vaartafdeling op 1 juli 1913 op Soesterberg van start gaan. De ontwikkelingen, hoogte en dieptepunten tot 1940 worden in dit hoofdstuk behandeld. Het volgende hoofdstuk 'Bom barderen en gebombardeerd worden' vertelt het verhaal van de Duitse bezetting tij dens de oorlogsjaren. Toen op 10 mei 1940 de Duitsers binnenvielen, was Soesterberg al min of meer ontruimd, slechts enkele eenheden zoals luchtafweer en ra diobediening waren nog aanwezig. De vliegende eenheden waren alle binnen de Vesting Holland gestationeerd. Soesterberg viel dan ook praktisch ongeschonden in Duitse handen. Alleen de muse umvliegtuigen bij 'Soesterdal' zijn beschoten. De Duitsers begonnen vrijwel direct de nu 'Flieger- horst' genoemde basis drastisch uit te breiden. In dit hoofdstuk komen de belevenissen en acties van de Duitsers aan de orde en ook de verschillende bombardementen van de geallieerden. Bij het terug trekken bliezen de Duitsers ook nog eens alles wat nog overeind stond op, waarna de Canadezen het vliegveld bezetten. Na de oorlog bleef het een tijd onduidelijk wat er met het veld moest gaan gebeuren. Moest het de EEN EE LM lAlLITAiRE LUCHTVAAflt IH NtÖEPLAhli 1913-3013

Spinner | 2013 | | pagina 34