Mariner Martin PBM-5A Mariner Martin PBM-5A 33 taken van Schiphol overnemen? De Rijkslucht vaartschool wilde er zich vestigen en de prins der Nederlanden stalde er zijn oorlogsverworvenheden: zo'n vijf vliegtuigen! Pas in het opbouwplan 1951 kreeg Soesterberg zijn definitieve plaats in de lucht verdediging. Het hoofdstuk gaat verder in op alle eenheden die vanaf ca 1950 van De Bakermat ge bruik hebben gemaakt en op alle activiteiten rond de basis tot in de jaren 90. Aan de komst en de aanwezigheid van het Ame rikaanse 32 Squadron wordt het hoofdstuk 'The Yanks are coming... and going' gewijd. Niet al leen de belevenissen met en de ervaringen van de Amerikanen komt aan bod, maar ook een stukje geschiedenis over de roots van 32 op Curasao. 40 jaar zijn ze aanwezig geweest: wat achterbleef was een afgeschreven F-15 voor het MLM en een oude 'Wolfhound' Gomer. In het hoofdstuk 'Uitzendbureau voor Vrede Vei ligheid' worden de laatste jaren van Soesterberg en de belevenissen van zijn squadrons verteld. Na de val van de muur en het vertrek van de Amerikanen bleven alleen helikopters over. Grote en middel grote helikopters stroomden in en met deze toe stellen werd veelvuldig buiten de grenzen van het NAVO-gebied geopereerd. De uitzendingen naar het uiteengevallen Joegoslavië komen aan bod evenals de operaties in Irak en Afghanistan. In 'Epiloog, Bakermat opgerold, Bakermat uitgerold' komt de sluiting en alles wat daaromheen gebeurde aan de orde. Het hoofdstuk eindigt met de afbraak van hangars en de opbouw van het nieuwe Defensie Museum. Dit was 100 jaar Soesterberg, van vlieghei tot museum en landschapspark. Zonder meer een boek om te hebben. Door de schrijfstijl van Rolf de Winter leest het gemakkelijk en vlot weg, maar het laat je wel achter met een gevoel van weemoed. Zo was het, maar zo zal het nooit meer worden! Een eeuw militaire luchtvaart in Nederland. Bakermat Soesterberg kost Eur 29,95 en is o.a. verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop in Aalsmeerderbrug en Flash Aviation in Eindhoven. Voor iedereen die in dienst is (geweest) bij de Ko ninklijke Luchtmacht is een exemplaar beschik baar, dat kan worden opgestuurd tegen verzendkos ten van Eur 12,50 of opgehaald op de Luchtmacht- reunie op 5 september voor Eur 5,00. Hans Berfelo Commandeur b.d. Drs Kees Leebeek, Martin PBM-5A Mariner. Amfibische vliegboot in dienst bij de Marine Luchtvaart Dienst. Uitgegeven door Geromy, Maarssen. ISBN 978-90-81893657. Het in een harde kaft uitgegeven boek heeft 232 ste vige pagina's, waarop naast de tekst ca 230 foto's in zwart-wit en kleur voorkomen. Een achttal zijaan zicht tekeningen van de hand van Luuk Boerman completeren het geheel. Het boek handelt, zoals de titel al aangeeft, over de geschiedenis van de Martin PBM-5A Mariners bij de Marine Luchtvaart Dienst in voornamelijk Nieuw Guinea. Deze geschiedenis werd altijd gezien als de zwarte bladzijde in de MLD-historie en moest zo spoedig mogelijk worden vergeten. Veel was altijd onduidelijk: lag het aan de kist? ten opzichte van de vliegboot was de amfibie veel zwaarder geworden door het onderstel, lag daardoor het zwaartepunt wel goed? waren de motoren underpowered? Het bleef in de literatuur behoorlijk vaag. Het is geen boek dat je voor je genoegen leest, het gaat voornamelijk over ongevallen, waarbij meer dan 30 personen omkwamen.

Spinner | 2013 | | pagina 35