B-25 Factory Times 34 Het boek begint na de inleiding met een geogra fisch en historisch overzicht van Nieuw Guinea: een stuk voorgeschiedenis, de tweede wereldoorlog, het vestigen na het vertrek uit Indonesië en de verdedi ging van het land, zowel politiek als militair. In het volgende hoofdstuk komt de keuze voor de vervanging van de Catalina aan bod en de reden de Mariner te kiezen. De afleveringen, de opleiding en training, de operaties, onderhoud en logistiek en incidenten, voorvallen en ongevallen. Vervolgens wordt in even zovele hoofdstukken de zes crashes beschreven. De auteur maakte gebruik van alle voor hem toegankelijke bronnen, aange vuld met gesprekken met voormalige MLD-ers met ervaring op de Mariner. In het laatste hoofdstuk trekt Leebeek de conclusies en dat is een eye-opener: het lag niet aan de kist! Wat z.i. wel de oorzaken waren, wordt hier uitge breid neergeschreven. Hierna volgen een aantal technische aspecten van de Mariner en in de bijlage een overzicht van alle 17 toestellen. 'Mijns inziens kan de geschiedenis van de Martin PBM-5A Mariner niet als een zwarte bladzijde wor den gezien die zo snel mogelijk moet worden omge slagen. Integendeel, de zeer bewogen geschiedenis van de Mariner - met al haar slachtoffers - verdient het om gelezen en verteld te worden. Het is een doorleefd verhaal van mensen en machines in een ver tropisch land', aldus de auteur. Ik kan het boek daardoor van harte aanbevelen en daarvoor niet alleen: er staan vele prachtige en onbekende foto's van de Mariners in. Martin PBM-5A Mariner. Amfibische vliegboot in dienst bij de Marine Luchtvaart Dienst kost Eur 42,95. Het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop in Aalsmeerderbrug en Flash Aviation in Eindhoven. Het boek kan ook worden besteld bij uitgeverij Geromy, Maarssen, verzendkosten Eur 6,50 (www. geromybv.nl). Hans Berfelo Wim Nijenhuis, B-25 Factory Times. Illustrated history of the North American Aviation plants at Inglewood and Kansas City and the B-25 assembly lines. Uitgegeven door Media Primair Modelbouw, Barneveld. ISBN 978-90-8616-304-5. Het boek is gebonden en heeft een hard-cover. De inhoud bestaat uit 192 pagina's en die zijn gevuld met, naast de tekst, bijna 750 foto's en illustratie waarvan vele in kleur. Op maandag 10 juni werd in de Snijdershal van het MLM het boek B-25 Factory Times gepresenteerd. De auteur Wim Nijenhuis bood het eerste exemplaar aan, aan de directeur van het MLM Jan Janssen. Deze bijeenkomst betekende tevens de laatste boek presentatie in het MLM. Het boek is volledig in het Engels geschreven en begint met een voorwoord van de kleinzoon van James H. 'Dutch' Kindelberger, de General Manager van North American Aviation. In het kort wordt de volledige vliegtuigproductie tijdens de tweede wereldoorlog in de Verenigde Staten behandeld, waarna de start van North Ame rican Aviation wordt beschreven, de ontwikkeling van hun eerste vliegtuigen tot en met de B-1B en de Space shuttles. Nadat het eerste experiment een tweemotorig toestel, de NA-21 XB-21, was verworpen door de USAAC, werd de NA-40 ontwikkeld. Dit toestel kan als voorloper van de NA-62, de uiteindelijke B-25 worden beschouwd. Deze ontwikkeling wordt be schreven in het hoofdstuk 'The B-25 Mitchell'.

Spinner | 2013 | | pagina 36