Ik zag ze vliegen vliegen tinatriigtfl al hhlitjiEiSiöiKtufl) René Butselaar 35 In het volgende hoofdstuk 'Operators, the B-25 in service' worden alle luchtmachten beschreven die van de B-25 gebruik hebben gemaakt. Ook het ci viele gebruik en de 'overlevers', de nu nog bestaande exemplaren komen aan bod. Een overzicht in tabelvorm wordt gegeven van alle gebouwde typen en aantallen, met een overzicht van de kosten van de B-25 in vergelijken tot zijn naaste concurrenten. Van de werkzaamheden en het leven in de fabriek in Inglewood wordt uitgebreid verslag gedaan. Niet alleen de technische zaken, zoals het vervaardigen van onderdelen, samenvoegen en schilderen, maar ook o.a. personeelzaken, beveiliging, welfare en public relations worden beschreven. Na dit alles is het toestel gereed en vinden de testvluchten plaats. Eenzelfde beschrijving over de fabriek in Kansas City wordt daarna gegeven. Tenslotte volgen een aantal kleinere hoofdstukken die het 'ferrying' van de vliegtuigen met uiteraard een select groepje vrouwelijke piloten, de (manlijke) testvliegers van de verschillende modellen en de 'Manuals' behandelen, waarna wordt afgesloten met verhalen in tijdschriften en een groot aantal advertenties uit de veertiger jaren. Ondanks dat het boek slechts de productie van één type vliegtuig van maar één producent beschrijft, is het een waardevol bezit. Het boek geeft inkijk in wat er allemaal gebeurt en wat er voor nodig is om een productielijn op te zetten en in stand te houden. Hoewel slechts een onderdeel van de totale Amerikaanse vliegtuigproductie tijdens de tweede wereldoorlog, kun je deze gegevens verveelvoudi gen en dan nog kun je je nauwelijks een voorstel ling maken van de immense Amerikaanse industri- ele inspanningen in die tijd. De auteur wordt gefeliciteerd met het feit dat hij een enorme hoeveelheid fotomateriaal heeft weten te verkrijgen, behalve de tekst zijn die al meer dan waard om het boek te bezitten. B-25 Factory Times. Illustrated history of the North Ameri can Aviation plants at Inglewood and Kansas City and the B-25 assembly lines kost Eur 49,00 Het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop in Aalsmeerderbrug en Flash Aviation in Eind hoven. Het boek kan ook worden besteld bij uitgeve rij Lansata, Emmen, email: info@lanasta .com. Hans Berfelo René Butselaar, Ik zag ze vliegen. Herinneringen aan het vliegveld Soesterberg. Het boek is in eigen beheer uitgegeven. ISBN 978-94-6206-845-2. Het boek is A4 formaat paperback, heeft 227 pa gina's en is heeft 88 kleurenillustraties, geschilderd door de auteur. Bij de Boekscout in Soest is het boek verschenen van onze Vriend van het MLM René Butselaar. Het is verschenen in de vorm van een chronologie 1908 - 2013 en is aangevuld met een beschrijving van de vliegtuigen die na 1945 op Soesterberg waren ge stationeerd of aandeden (75 stuks),gezien en geïllu streerd door de schrijver luchtvaartschilder. Ik zag ze vliegen. Herinneringen aan het vliegveld Soester- berg kost Eur 27,50 en is verkrijgbaar bij Boekscout te Soest. Zie ook www.ikzagzevliegen.nl Hans Berfelo

Spinner | 2013 | | pagina 37