noeuvres bij De Pettelaer in de buurt van Den Bosch plaats. Voor het eerst wordt gebruik gemaakt van vliegtuigen met burger-vliegeniers, die provisorisch worden opgenomen in het 'Militair Vliegerkorps'. Dit zijn de luitenant Ter Poorten, reserve-luitenant Labouchère, vdg Bakker, reserve-vdg Van Meel en Lütke. In november behaald Versteegh zijn FAI-brevet in Oostenrijk en Van Heijst in december op Molenheide bij Gilze-Rijen. Besluit nr. 29, waarbij met ingang van 1 juli 1913 de Luchtvaart Afdeling (LVA) wordt opgericht. Commandant van de LVA wordt kapitein der Genie H. Wallaard Sacré. De organisatie start uiterst be scheiden met een van Marinus van Meel gehuurd toestel, 'de Brik' en drie officieren-vliegers, de luite nants Versteegh, Van Heijst en Coblijn, later aange vuld met luitenant Roeper Bosch. Verder een sergeant-majoor-administrateur, twee burger-werktuigkundigen en één Spijker-automobiel. In september van dat jaar wordt voor het eerst door de LVA deelgenomen aan legermanoeuvres in de Achterhoek. Kapitein der Genie H. Wallaard Sacré is de eerste commandant van de LVA Op 28 maart 1913 koopt de Staat der Nederlanden, vooruitlopend op de oprichting van een militaire luchtvaartafdeling het vliegterrein bij Soesterberg, dat oorspronkelijk gebruikt werd door de inmiddels failliete N.V. Maatschappij voor Luchtvaart van Verweij en Lugard. Op 16 april tekent H.M. de Koningin het Koninklijk Het eerste toestel van de LVA; de gehuurde 'Brik' van Van Meel, met in de 'cockpit' luitenant F.A. van Heijst In oktober breidt het materieelbestand fiks uit: een drietal in Frankrijk gekochte Farman HF 20 toestellen arriveren op Soesterberg en krijgen de registratie LA-2, LA-3 en LA-4. De LA-1 is 'de Brik' van Van Meel. Het FAI-brevet is intussen uitgebreid met het militair brevet, dat onder andere overland- en hoogtevluchten voorschrijft. De luitenants Van Heijst en Versteegh behalen als eerste het militair brevet. Op 13 juni 1914 levert Van Meel een verbeterde Brik aan de LVA. Dit toestel krijgt de registratie LA-5 en wordt "de groote Brik' genoemd. In Frankrijk worden zes nieuwe Farmans van het type HF 22 besteld. Gezien de oorlogsdreiging wor den er slechts vier afgeleverd. De Farmans krijgen de registratie LA-6, LA-7 en LA 8. De vierde wordt direct doorgeleverd aan de marine en krijgt daar de registratie M-1. Deze zal in 1915 terug komen bij de LVA en dan de registratie LA-9 krijgen. Op 1 augustus breekt de Eerste Wereldoorlog uit. De sterkte van de LVA bedraagt op dat moment 10 officieren en 31 onderofficieren, korporaals en man schappen, 8 vliegtuigen en 1 auto.

Spinner | 2013 | | pagina 8