Op 13 mei wordt luitenant Haye, vliegend op een Lancaster bommenwerper bij No. 57 Squadron door een Duitse nachtjager neergeschoten boven Twente. De luitenant Van Rossum brengt die dag met een Halifax van No. 502 Squadron in de Golf van Biscaye, de Duitse U-boot U-462 tot zinken. Op 26 mei gaan bij de "One Thousand Bomber Raid' op Bremen de Hudsons 'Balikpapan', 'Malang' en 'Wacheningen' van No. 320 Squadron verloren. Voor de Noorse kust wordt de Hudson 'Soerabaja' neergeschoten. Ultimo 1942 verhuist No. 320 Squadron naar Bircham Newton in Norfolk. Er kunnen nu dagelijks vluch ten naar Nederland worden gemaakt. Vanaf maart 1943 worden de Lockheed Hudsons van No. 320 Squadron vervangen door de North Ameri can B-25 Mitchell en wordt het squadron van Coastal Command overgeheveld naar Tactical Command. Dit houdt in dat het squadron nu wordt ingezet tegen havens, vliegvelden, opslagplaatsen en ver keersknooppunten, maar ook tegen V-1 lanceerin- richtingen. Een Lockheed Hudson van 320 Squadron, waarmee ook ML-personeel vliegt Op 5 juni wordt de, een jaar eerder met Fokker T.VIIIw ontsnapte, luitenant G. Steen boven Frankrijk door vijandelijk vuur getroffen en sneuvelt bij Octeville. Op 20 juni verliest No. 118 Squadron bij gevechten boven Frankrijk drie Nederlandse vliegers: de luite nants Strenger en Veen en de sergeant Van der Houten. Een poging, gesteund door Prins Bernhard, een Ne derlands jachtsquadron binnen de RAF op te richten heeft als resultaat dat No. 167 Squadron, gestatio neerd op Castel Town bij Scapa Flow in Noord-Enge- land, een Nederlandse 'flight' krijgt. Het squadron vliegt met Supermarine Spitfires. In oktober verhuist het squadron naar Ludham in Norfolk en voert de Nederlandse flight een aanval uit op de gasfabriek van Bergen op Zoom. De Hudson 'Ypenburg' verongelukt in de start. De Hudson 'Vliegende Hollander' keert terug van een operatie met een gesneuvelde vlieger. De waarnemer zet het toestel aan de grond, hoewel hij nog nooit een Hudson heeft bestuurd. Flying-Officer (F/O) Geesink van No. 167 Squadron schiet een Messerschmitt Bf 109 neer, wordt even la ter zelf ook geraakt en wordt krijgsgevangen gemaakt. De Hudsons worden bij 320 Squadron vervangen door de North American B-25 Mitchell Als op 10 juni No. 167 Squadron een groep Mitchell- bommenwerpers naar Gent escorteert, worden ze aangevallen door Focke-Wulf 190's. F/O De Iongh wordt daarbij neergeschoten en sneuvelt. Op 12 juni vertrekken de No. 167 Squadron Spitfires naar Woodvale bij Liverpool. Bij aankomst blijkt het squadron te zijn omgedoopt in No.322 (Dutch) Squa dron RAF. Slechts acht van de drieëntwintig vliegers zijn Nederlander, het grondpersoneel is Brits. Waarschijnlijk de voltallige Nederlandse 'flight' van 167 Squadron op de Spitfire Mk.V 'Prinses Beatrix'

Spinner | 2013 | | pagina 12