11 Een half jaar later, op oudejaarsdag arriveert 322 Squadron op Hawkinge. Vanwege de ligging aan de Kanaalkust wordt het vliegveld af en toe nog aange vallen door Duitse toestellen. Behalve de squadroncommandant en één van de vluchtcommandanten zijn alle vliegers Nederlander. Het squadron vliegt nog steeds met de Spitfire Mk.Vb/c, maar het echte operationele werk kan beginnen. Als eerste operationele vlucht escorteert 322 Squadron op 4 januari 1944 de Mitchells van 320 Squadron. Vanaf maart worden de Spitfire Mk.V's ingeruild voor de Spitfire Mk.XIV's, een grote verbetering. Gedurende de maanden maart en april vliegt 322 Squadron vanaf Acklinton in het noord-oosten van Engeland, waarna op 23 april overplaatsing volgt naar Hartford Bridge (later Blackbushe genoemd) ten westen van Londen. Op 21 maart schiet F/S Vlotman, een Nederlander in het No. 448 Squadron, twee Junker Ju 88's neer. Verschillende vliegers komen om in deze periode: 15 januari F/O De Neve tijdens een oefengevecht met Typhoons; 28 januari F/O baron Van Nagel wordt neer geschoten bij de Franse kust; 11 april raakt F/O Hamel door zuurstofgebrek op grote hoogte bewusteloos en stort neer bij Rothbury; op 2 mei wordt F/S Roovers vermist tijdens een patrouillevlucht boven Wight. En Spitfire Mk.XIV van 322 Squadron met grondpersoneel op Hartford Bridge juni 1944 Op 6 juni, Operatie Overlord, wordt 322 Squadron slechts ingezet voor een defensieve patrouille bij Wight. Op 12 juni wordt een formatie Dakota's begeleid naar Cherbourg. Op 20 juni verhuist 322 Squadron naar West Mal ling ten oosten van Londen. Naast vele escortevluchten wordt 322 Squadron in deze periode veelvuldig ingezet voor het neerhalen van de beruchte V-1 vliegende bommen, waarvan er zeker zo'n 110 exemplaren worden neergehaald. Bij het uit balans brengen van een V-1, door onder de vleugel met de eigen vleugeltip een zetje te geven, komt W/O Maier op 12 juli om, omdat de bom explo deert. Inmiddels is op 7 juli, om in behoefte aan luchttran sport te voorzien, 1316 Dutch Communication Flight RAF opgericht. Na slechts een maand op West Malling te zijn ge weest, verhuist 322 Squadron op 21 juli naar Dean- land als voorbereiding voor de oversteek naar het continent. Het squadron wordt dan geleidelijk voor zien van de Spitfire Mk.IX, een laagvliegversie ten behoeve van strafen en grondaanvallen. Op 30 juli haalt Sergeant Van Beers de 100e V-1 neer. Tijdens een de escorte van een 'raid' op Orleans wordt op de terugweg F/O Burgwal vermist. Sergeant Van Beers wordt op 26 augustus geraakt door Duits luchtafweer. Hij springt boven Duin kerken en wordt in krijgsgevangenschap afgevoerd naar Polen, waar hij door de Russen wordt bevrijd en teruggezonden naar Engeland. Eind augustus wordt F/O Muller in de buurt van St. Omer neergeschoten. Met behulp van Fransen meldt hij zich een week later weer bij het squadron. Op 1 september wordt de squadroncommandant majoor Kuhlman bij Cap Gris Nez neergeschoten en raakt in krijgsgevangenschap. F/L Plesman sneuvelt bij St Omer. F/L Van Eendenburg maakt een noodlanding in vijandelijk gebied en wordt door Franse boeren ver borgen tot na de bevrijding. Via Fairwood Common wordt op 1 november verhuist naar Biggin Hill, waar de Spitfire Mk.IX's worden ingeruild voor de Spitfire Mk.XVI's Op 3 januari 1945 maakt 322 Squadron de oversteek naar het continent en wordt geplaatst op het vlieg veld Woensdrecht, waar het squadron tot 21 februari verblijft. Op 21 februari wordt verplaatst naar het provisorische vliegveld Schijndel en op 18 april naar Vliegveld Twenthe. Van 30 april tot 2 juli is de laat ste plaatsing van 322 Squadron in de Tweede Wereld oorlog op het Duitse vliegveld Varrelbusch. Aanvallen op spoorwegstations, opslagplaatsen, fa brieken e.d. zijn nu dagelijks werk. Verder verleent het squadron luchtsteun bij actie in Nederland en Duitsland. Bij al deze acties komen de volgende vliegers om: op 28 januari F/S Kooy; 3 februari F/O Koes; 13 februari

Spinner | 2013 | | pagina 13