I/U' jm Opnieuw beginnen F/O Ditmarsch: 14 februari F/O Van Eijk; 5 maart F/O Vlug; 19 maart F/S Lazarus; 30 maart W/O Cramm; 1 april F/O Homburg; 23 april F/O Norman (RAF) en nog op 8 mei F/L Hunter (RAF). Op 16 april wordt door het Directoraat Luchtstrijd krachten No. 6 Dutch Auster Squadron opgericht, dat voorlopig, met één flight van zes toestellen, per diezelfde datum op het door de RAF bezette vliegveld Gilze-Rijen wordt geplaatst. In juni wordt op Croydon een Nederlandse Dakota- flight opgericht. De vliegers zijn gemilitariseerde KLM-vliegers. 5 mei 1945: de Duitse troepen in Nederland capitu leren. Direct na de oorlog koopt de Nederlandse regering in Engeland voor 18 miljoen gulden 385 vliegtuigen uit het bestand van de RAF: 56 Tiger Moths, 200 Havards, 64 Spitfires, 25 Ansons en 28 Oxfords. De eerste naoorlogse Spitfire Mk.IX in Nederlandse kleuren, de H-1. Nog steeds in bezit van het MLM In de periode vanaf 1946 worden vele instanties opgericht en vliegvelden in gebruik genomen. Op 17 juni 1946 wordt No. 1 Transportvliegtuigafde ling op Valkenburg opgericht. De toestellen voor de Transva zijn afkomstig van 1316 en 6 Dutch Com munication Flights en de Dakota Flight. Op Twenthe wordt op 25 juni de eerste Spitfire in gebruik genomen. Het No. 6 Artillerieverkenningsafdelingssquadron (6 Arva) wordt opgericht. Vanaf 2 juli 1946 wordt de rood-wit-blauwe rozet weer als nationaliteitskenteken op de vliegtuigen aangebracht. De Elementaire Vlieg Opleiding (EVO) krijgt 36 De Havilland DH-82a Tiger Moth vliegtuigen. Op 19 juli volgt de oprichting van de Jachtvlieg- school op Twenthe. Ferryvliegers vliegen een groot aantal Spitfires over van Pershore in Engeland via Valkenburg naar Twenthe. 56 De Havilland DH 82a Tiger Moth lesvliegtuigen behoren tot de eerste uitrusting van de LSK In de laatste maanden van 1946 arriveren de eerste Luchtstrijdkrachten (LSK) oorlogsvrijwilligers in Indië, spoedig gevolgd door het grondpersoneel van No. 6 Arva Squadron. Op 17 februari 1947 wordt 322 JaVa gereactiveerd, bestemd om naar Indië te worden uitgezonden, waar na het personeel zich op 10 september in Rotterdam inscheept op de Sloterdijk. De vliegtuigen zullen rechtstreeks uit Engeland worden verzonden. Op 24 september beginnen op 'Vrijland', aan de zuid kant van het vliegveld Deelen, de technische oplei dingen voor de Luchtstrijdkrachten, het latere LETS. In 1948 vindt de oprichting van de Luchtwachtdienst plaats. De dienst omvat diverse Groepen (waarne mingsposten) in het gehele land van waaruit vliegbe wegingen worden gadegeslagen en gerapporteerd. Op 26 maart, een wereldprimeur voor de LSK: twee- Drie tot tweezitter omgebouwde Spitfire Mk.IX's worden aangeschaft ip 'JF

Spinner | 2013 | | pagina 14