De operationele uitbouw 13 persoons Spitfires. Een drietal omgebouwde MK.IX's arriveert bij de Jachtvliegschool op Twenthe. Op 27 juni breekt voor de LSK het straaltijdperk aan: de eerste drie Gloster Meteor Mk.4's arriveren op Twenthe, waarna op 15 november (op papier) het eerste operationele straaljagersquadron, het Lucht verdedigingssquadron No. 1, dat zal worden uitge rust met Meteors, wordt opgericht. Op 30 januari 1949 worden de vliegbases Twenthe en Leeuwarden in gebruik genomen als luchtverde digingsbases. In maart arriveert op Twenthe de eerste Gloster Meteor MK.7, een tweepersoonsstraaljager. Ook ar riveren er meer Meteor Mk.4's Op 10 maart volgt de daadwerkelijke oprichting van No.1 Luchtverdedigingssquadron, dat gestationeerd wordt op de vliegbasis Leeuwarden. De eerste Gloster Meteors op Twenthe Op 4 april 1949 treedt Nederland toe tot de Noordat- lantische Verdragsorganisatie (NAVO). Ten gevolge van afspraken binnen de West-Europese Unie zal No.1 Luchtverdedigingssquadron voortaan door het leven gaan als 323 Squadron. Op 1 mei volgt de oprichting van 324 Squadron op de vliegbasis Leeuwarden. Ook dit squadron gaat vliegen met de Meteor Mk.4. Mei 1949: No. 6 Arva Squadron verlaat Indonesië. Op respectievelijk 15 augustus en 28 augustus breekt kaptein-vlieger Flinterman het Nederlandse hoog terecord tot 14.821 meter en het Nederlandse snel heidsrecord met een snelheid van 953,1 km per uur. Beide records worden gevestigd met de Gloster Meteor Mk.4. Op 1 september beëindigt 322 Squadron de vlieg operaties in Indonesië. Het squadron arriveert op 1 december in Amsterdam en wordt ontbonden. Het derde luchtverdedigingssquadron, 325 Squadron wordt op 15 november opgericht. Het gaat vliegen met de Gloster Meteor Mk.4. Nu de problemen met Indonesië, waardoor de op bouw van de Nederlandse luchtstrijdkrachten uiter aard stagnatie ondervond, achter de rug zijn, kan 1950 als keerpunt worden gezien. De basis is gelegd. Nu moet snel worden uitgebouwd om aan de aange gane NAVO-verplichtingen te voldoen. Een 28-tal Beech T-7 lestoestellen worden via MDAP ontvangen In het kader van versterking van West-Europa heb ben de Amerikanen het Mutual Defence Assistence Program (MDAP) in het leven geroepen. Dit betekent globaal, dat wapensystemen geheel of gedeeltelijk voor rekening van de Verenigde Staten worden ge leverd. In het kader van het MDAP ontvangt Nederland in de jaren vijftig grote hoeveelheden vliegtuigen van de Verenigde Staten en de Amerikanen betalen ge heel of gedeeltelijk de door Nederland bestelde toe stellen. In 1950 worden door de United States Air Force (USAF) 28 Beechcraft T-7's aan de LSK overgedragen. Deze toestellen zullen de verouderde Ansons en Oxfords vervangen. Er worden 39 Fokker S-11 Instructors voor de Elemen taire Vliegopleiding (EVO) aangeschaft ter vervan ging van de Tiger Moth. Op 1 maart wordt 298 Squadron AOP (Air Observa tion Post) opgericht. Het squadron wordt uitgerust met Austers en is bestemd voor artilleriewaarne mingen. Rondom dit tijdstip wordt de Groep Lichte Vliegtui gen (GPLV) opgericht, waarin landmacht en lucht-

Spinner | 2013 | | pagina 15