■I i ft 14 Een Auster met de nieuwe squadronregistratie 8A van 298 Squadron macht samenwerken ter ondersteuning van land machtoperaties. Het net opgerichte 298 Squadron wordt hierbij ingedeeld. Weer worden nieuwe luchtverdedigingssquadrons opgericht: op 1 april ziet 326 Squadron het levens licht op papier en op 2 oktober praktisch op Leeu warden, waar ze wordt uitgerust met de Gloster Meteor Mk.4. Op 1 december wordt 327 Squadron opgericht op de vliegbasis Volkel, met in eerste instantie vier Gloster Meteor Mk.4's die worden overgenomen van 324 Squadron. In dit jaar worden ook veel andere onderdelen opge richt, zoals het Navigatiestation Noord in Den Helder en Navigatiestation Veluwe in Nieuw Milligen. De vliegbasis Volkel wordt op 3 april overgenomen van de Marineluchtvaartdienst, die er oefende voor deklandingen. De vliegeropleiding komt goed van de grond, omdat zowel de Verenigde Staten als Canada hebben aange boden jachtvliegers op te leiden. De eerste groepen Nederlandse leerlingen vertrekken respectievelijk naar Randolph Air Force Base bij San Antonio, Texas en de basis Centralia in Ontario. Fokker levert grote aantallen Meteor MK.8 jagers af aan de vele squadrons Tussen 25 en 27 augustus vindt onder de naam 'Cupola' de eerste grote geallieerde luchtverdedi gingsoefening plaats. Op 17 oktober wordt officieel de eerste bij Fokker in licentie gebouwde Gloster Meteor Mk.8 als I-101 overgedragen aan de minister van oorlog. In 1951 besluit de NAVO dat Nederland ook tactische luchtstrijdkrachten nodig heeft. In maart arriveren de eerste tactische jagers van het type Republic F-84E Thunderjet, waarvan de officiële overdracht op 28 juli door generaal Eisenhouwer op vliegbasis Ypen- burg plaatsvindt. De plannen die worden gemaakt, gaan uit van een uitbouw in drie jaar tot: - 9 dagjagersquadrons - 6 nachtjagersquadrons - 6 tactische squadrons - 1 transportsquadron - 2 verkenningsquadrons - 4 squadrons lichte vliegtuigen - 13 vliegbases Op 28 juli 1951 worden de eerste F-84E Thunderjets in aanwezigheid van Generaal Eisenhouwer op Ypenburg overgedragen Het na terugkeer uit Indonesië ontbonden 322 Squa dron, wordt op 24 februari op Twenthe gereactiveerd met Spitfires en wordt maandvliegsquadron. Diverse magazijnen worden samengevoegd tot gro tere eenheden en ook de instructiebataljons worden samengevoegd in Nijmegen. Op 1 mei wordt het eerste tactische squadron op Volkel opgericht: 311 Squadron, dat gaat vliegen met de Republic F-84E Thunderjet. Een tweede grote geallieerde luchtverdedigingsoef-

Spinner | 2013 | | pagina 16