15 ening vindt plaats tussen 23 en 25 mei onder de naam 'Umbrella'. De bakermat wordt weer bezet: op 31 augustus wordt de vliegbasis Soesterberg in gebruik genomen. De vliegtuigsquadrons 327 en 328 met de Gloster Meteor Mk.4 en Mk.8 en 322 nog met Spitfires worden er geplaatst. En op 1 december wordt het tweede tactische squa dron, 312 Squadron opgericht. Ook dit squadron gaat op Volkel vliegen met de Republic F-84E Thunderjet. 298 Squadron levert al snel haar Austers in en gaat vliegen met de Piper L-18 Cub In 1952 wordt de vliegbasis Eindhoven in gebruik genomen. Het 298 AOP-Squadron wordt 298 Squadron en ruilt haar Austers in en ontvangt de Piper Cub. 25 februari is de officiële oprichtingsdatum van het Sector Operations Centre (SOC). Naast de reeds functionerende zijn er inmiddels vier andere: NS-G in Groningen, NS-A in de Achterhoek, NS-N in Den Helder en NS-Z in De Lier. Op 19 maart draagt het Commando Luchtverdediging (CLV) de vliegbasis Volkel over aan het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten (CTL). In april verhuist 326 Squadron van Leeuwarden naar Twenthe en neemt daar de operationele Meteor- training ter hand. Het squadron is uitgerust met de Meteor Mk.8 en Mk.7. De omgekeerde weg bewandelt 323 Squadron: deze verlaat Twenthe en vestigt zich op Leeuwarden, met zijn Meteor Mk.4's en Mk.7, waar het de taken van de schietschool gaat verzorgen. Het CTL neemt Eindhoven als tweede tactische basis op 1 mei in gebruik. Per diezelfde datum wordt daar 314 Squadron opgericht, dat gaat vliegen met de Republic F-84G Thunderjet. Twee maanden later, op 1 juli, gevolgd door 315 Squadron, dat eveneens met de F-84G gaat vliegen. Op de vliegbasis Eindhoven worden twee tactische squadrons opgericht, die beide gaan vliegen met de F-84 Thunderjet Op Soesterberg begint bij 322 Squadron nu ook het straaltijdperk. De Spitfires worden geleidelijk ver vangen door de Gloster Meteor Mk.4 en Mk.7. Op de vliegbasis Volkel arriveren de eerste Lockheed T-33A straaltrainers. Deze zijn bestemd voor de Jacht vliegschool II, die de in Amerika opgeleide tactische vliegers aanvullend gaat opleiden voor de specifieke eisen die het vliegen in Europa met zich meebrengt. De Jachtvliegschool II op Volkel ontvangt de Lockheed T-33A Ook in 1953 worden verschillende onderdelen opge richt. Op Gilze-Rijen wordt het Depot Vliegtuigen en Vliegtuigmaterieel (DVVM II) opgericht, door samenvoeging van DVM II en het Centraal Magazijn IV op Soesterberg. Op 1 februari vindt de Watersnoodramp plaats. De vliegbasis Woensdrecht wordt het knooppunt voor de hulpverlening vanuit de lucht. Vliegend materieel wordt ook ingezet vanaf de vliegbases Valkenburg en Gilze-Rijen. Vele tientallen vliegtuigen en heli kopters van geallieerde luchtmachten komen daar op binnen. Bij Koninklijk Besluit nr. 18 van 18 maart, wordt het Wapen der Militaire Luchtvaart een zelfstandig krijgs machtdeel en ontvangst het predicaat 'Koninklijke Luchtmacht'.

Spinner | 2013 | | pagina 17