RECENT VERSCHENEN IMO 100 jaar Luchtmacht 100 jaar Luchtmacht Willem Helfferich 37 Willem Helfferich, 100 jaar Luchtmacht. De ontwikkeling van het luchtwapen bij de Koninklijke Luchtmacht van 1913 tot 2013. Uitgegeven door de auteur, ISBN/EAN 978-90-809506-0-3; Het boek heeft een harde kaft en een stofomslag, 255 bladzij den, waarop naast de uitgebrei de tekst, 108 zwart-wit- en 268 kleurenfoto's staan afgedrukt. In het boek is tevens een CD opgenomen, waarmee het boek ook digitaal valt te bekijken. Deze uitgave, onder auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Vereniging 'Onze Luchtmacht' is een stevig boekwerk geworden, dat 100 jaar Koninklijke Lucht macht en zijn voorgangers de revue laat passeren. In een negental hoofdstukken wordt niet alleen de geschiedenis van ons luchtwa- pen, maar ook in samenhang met de bondgenoot schappen beschreven. Het eerste hoofdstuk 'Vliegproeven' behandelt het ontstaan en de eerste jaren van de Luchtvaartafde ling tot ca 1919. De opbouw en de eerste vliegtuigen worden besproken, en kort wordt in een Debrief vermeld, dat als de Duitsers in 1914 waren binnen gevallen, de LVA met zijn paar Farmans niets had kunnen uitrichten. De periode tussen beide oorlogen, het interbellum wordt in het hoofdstuk 'Strikt neutraal' behandeld. Hierin wordt o.a. stil gestaan bij Anthony Fokker en de opbouw van het Indische luchtwapen. Daarnaast worden de verschillende soorten vliegtuigen nader bekeken. In 'De ultieme beproeving' worden de meidagen van 1940 beschreven. Ook de activiteiten van de Engel sen en Fransen in ons luchtruim komen daarbij ter sprake. Ook wordt in dit hoofdstuk, onderverdeeld naar vliegtuigsoort, zoals 'Jachtvliegtuigen', een be schrijving van de acties van de verschillende typen gegeven, óók van de Duitse. De periode 1940 - 1945 wordt in het hoofdstuk 'Bond genoot van de Geallieerden beschreven, met als ondertitel 'Kennismaken met moderne technologie'. De slag om Engeland komt aan de orde, maar ook de verovering van Nederlands Indië door Japan, de strijd vanuit Australië en ook 320 en 322 Squadron en hun operaties vanuit Enge land worden beschreven. Na 1945 werd de opbouw ter hand genomen. Dit wordt beschreven in het hoofdstuk 'Opbouw dank zij MDAP. De aankoop van vliegtuigen di rect na de oorlog en de eerste straaljagers komen aan de orde. De uitzending naar Indië, de toetreding tot de NAVO en het Mutual Defense Assistence Program (MDAP) worden hierin behandeld. Ook in dit hoofd stuk worden de verschillende vliegtuig-soorten uit deze peri ode beschreven. 'NAVO-lid in de Koude Oorlog' beschrijft de periode 1958-1991. In dit hoofdstuk worden de Geleide Wapens behandeld en wederom de verschillende vliegtuigen uit deze periode. Niet alleen Nederlands en ander NAVO toestellen, maar ook enkele uit de Warchau-pact landen. In 'Wereldwijd inzetbaar' put de schrijver ongetwij feld uit zijn kennis en ervaring als redacteur van 'Onze Luchtmacht'. Hierin worden de uitzendingen beschreven van begin negentiger jaren tot heden. Ook de verschillende vliegtuigen van de KLu en de bondgenoten uit deze periode, vinden hier een plaats. In 'Gevechtskracht is de essentie' wordt gekeken naar de huidige stand van zaken bij de KLu (vóór de derde dinsdag in september 2013) en de macht van het luchtwapen. Daarbij passeren de mogelijke vervangers van de F-16 de revue en wordt gekeken naar de (on)mogelijkheden van de F-16 bij langer doorvliegen. In het vergelijkende onderzoek naar F-16 vervangers, staat het voor de auteur vast, dat de F-35 de F-16 bij de KLu moet opvolgen. Het negende en laatste hoofdstuk, 'Mass debrief', wordt een recapitulatie van de voorafgaande hoofd stukken gegeven. In dit stevige boek wordt een prachtig overzicht gegeven van de 100 jaar die de militaire vliegerij in Nederland achter de rug heeft. Het blijft een globale

Spinner | 2013 | | pagina 39