Fokker C.X Meer verhaaltjes? 39 Edwin Hoogschagen, Warplane No.05: Fokker C.X. Uitgegeven door Violaero/Lanasta. ISBN 978-90-8616-165-2. Softcover, 22 x 27 cm, 48 pagina's excl. omslag, 101 foto's in zwart-wit. 10 zijaanzichten in kleur en een aantal andere illustraties. In een serie, 'Warplane' van uitgeverij Violaero, is dit het vijfde deel dat is verschenen. Het heeft de Fokker C.X als onderwerp. Het boek over de Fokker C.X vertelt globaal de ont wikkeling van en de problemen die werden onder vonden met het toestel. Er wordt kort iets gezegd over de testvlieger Emil Meinecke en de demovlieger Gerard Sandberg, waarna het operationeel gebruik in Nederlands Indië aan de orde komt. Daarna wordt stilgestaan bij de orders voor de LVA en de problemen die daarbij werden ondervonden. In twee series, een eerste serie van vier en een tweede serie van zestien werden de C.X's voor de LVA gebouwd. Deze beide series weken nogal van elkaar af. Het operationele gebruik en de gevechtsopdrachten tijden de meidagen van 1940 wordt globaal bespro ken, waarna wordt overgestapt op een buitenlandse C.X gebruiker. Het tweede deel van het boek komt het gebruik van de C.X in Finland aan de orde. Fokker bouwde vier toestellen voor Finland, waarna de Fin nen het toestel in eigen land in licentie gingen bouwen. Er werden in Finland vijfendertig toestellen in licentie gebouwd. Het operationele gebruik in Finland en het gebruik in de oorlog tegen de Russen komt aan de orde. Daar de oorlog tegen de Russen wat langer duurde dan "onze meidagen", neemt die geschiedenis dan ook meer bladzijden in beslag. De laatste overlevende C.X in Finland crashte in 1958. Op het eind van het boek wordt kort iets gezegd over de C.X variant met de Hispano Suiza motor. Het toestel vloog als 750 gedurende een jaar bij de LVA en verdween later naar Spanje. Ook zou Spanje de C.X in licen tie bouwen, een productielijn was al opgezet. Tenminste één C.X vloog tot 1951 in Spanje. Dit is, na het boekje van Hugo Hooftman uit 1980, het eerste boekwerk dat de C.X als onder werp heeft. Niet specifiek bedoeld om de Nederlandse geschiedenis volledig te beschrijven, maar een algemeen boek, waar iemand die de C.X niet goed kent, wat aan heeft. De tekst van het boek is in het Engels. De geschiedenis over de C.X is globaal, maar het boek heeft een grote serie foto's en andere illus traties en is het daarom zeker waard om te hebben. Het boek Warplane No.05: Fokker C.X kost 13,95 excl. verzendkosten bij de uitgever, maar het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aals- meerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven. Hans Berfelo Jan Algera (samenst.), Meer verhaaltjes? heb je nog evenUitgegeven door Martin Leeuwis Publicaties, Vlijmen. ISBN 978-94-90008-14-7. Softco- ver, 228 pagina's, ca 118 foto's en illustraties in zwart/wit. Sinds 1982 wordt door Mar tin Leeuwis, als hobbyist en eenmans-uitgeverijboeken met luchtvaarthumor en cartoons gepubliceerd. In eerste instantie werd toen ge dacht, dat het bij dat ene boek zou blijven, maar dat was niet zo Het eerste boek, "Say again", wordt nog steeds goed verkocht en heeft nu de tiende druk bereikt. Maar het werd ook ge volgd door een zich versnellen- VERHAALTJES JE "W ÉVEN.... Jan Algera

Spinner | 2013 | | pagina 41