Een eeuw vliegkamp en dorp Soesterberg 40 de stroom boeken die grotendeels in het buitenland worden verkocht. Wereldwijd is Martin Leeuwis ondertussen marktleider op het specifieke gebied van boeken met luchtvaarthumor of luchtvaart cartoons. De laatste jaren zijn er nu ook een aantal boeken in de Nederlandse taal verschenen. Onder de titel "Meer verhaaltjes?" heeft Martin Leeuwis nu het 25e boek gepubliceerd met 207 korte amusante luchtvaartverhalen. Het is een vervolgdeel op het vorig jaar verschenen boek "Nog één verhaaltje dan..." Het ziet er zelfs naar uit dat er ook nog een deel drie gaat komen. De initiatiefnemer en samensteller van dit boek, Jan Algera, was vele jaren commentator bij KLu open dagen en andere luchtvaartevenementen. Een negenendertig-tal schrijvers schreven de 207 verhaaltjes, en allen zijn het lezen waard vanwege humor, spanning of onverwachte wending, waarbij steeds de mens centraal staat. Door de grote variatie van onderwerpen, straaljagers, helicopters, sport vliegers, zweefvliegers, bemanningen in de civiele luchtvaart en passagiers, lezen deze korte verhaal tjes heel gemakkelijk weg. Het boek hoeft niet in een keer uit, maar het vergt toch wel de nodige sterkte om je ervan los te maken. De foto's en teke ningen verduidelijken vaak het verhaal. Meer verhaaltjes? heb je nog even... kost 14,95 (incl. verzendkosten) en is te bestellen bij Martin Leeuwis Publications, Postbus 192, 5250 AD Vlijmen (www.luchtvaartverhalen.nl). Daarnaast is het boek ook verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Aalsmeerderbrug en Flash Aviation Shop Eindhoven en in de boekhandel. Hans Berfelo Dik Top schreef een prachtig boek over de geschie denis van de vliegbasis Soesterberg. Hij heeft het in eigen beheer uitgegeven, maar dat is aan het boek niet af te zien. Want de opmaak, de drukwerkvoor bereiding en de aansturing van drukker en binder zijn wel door een uitgever gedaan. Nu woont Dik in Noorwegen en misschien is het daardoor dat ik weinig aandacht besteed zie wor den aan zijn boek. En dat is jammer, want het boek voegt echt iets toe aan wat er eerder is verschenen. Dick is een groot kenner van het dorp Soesterberg en van de geschiedenis van het vliegveld. Dat bleek al bij de uitgave van kleinere boekjes die in de jaren negentig van zijn hand verschenen, maar dit boek is de overtreffende trap. Het boek 'Een eeuw vliegkamp en dorp Soesterberg' geeft veel aandacht aan de vooroorlogse geschiede nis van het vliegkamp. En aan de mensen die daar werkzaam waren en hun sporen in het dorp hebben nagelaten. Ook het tijdperk van de 'koude oorlog' krijgt veel aandacht. De komst van de Meteor is be schreven als ook de permanente omlegging van de weg naar Soest die hiermee samenhing. De komst van de Amerikanen bracht een verdere verhoging van de geluidsniveau's maar Dick Top gaat ook in op de nieuwe woonwijken die voor de Amerikanen in het dorp verschenen. Tenslotte geeft hij een per soonlijke visie op de onzekerheid, de gedeeltelijke herbestemming en de stilzwijgende sloop die de sluiting van de vliegbasis tot gevolg had. De aankoop van dit boek wil ik aanbevelen: "Een eeuw vliegkamp en dorp Soesterberg" van Dik Top. 224 pagina's, 242 x 275 mm hardback (uitgave in eigen beheer, geen ISBN-nummer, e-mail dirkctop@hotmail.com Het boek is voorlopig verkrijgbaar bij Drogisterij Sukking, Rademakerstraat 21 in Soesterberg en bij boekhandel Van de Ven in Soest-Zuid. Het kost 19,95. Gerben Tornij

Spinner | 2013 | | pagina 42