Museumkwartier De Spitfire wordt voorbereid voor de verhuizing Het gebouw van het Nationaal Militair Museum vanuit westen gezien kleine collectie ingepakt en zo lang opgeslagen in het Flying Centre. Hierdoor is er, bij wijze van tus senstation op weg naar het nieuwe museum, in de hallen ruimte ontstaan voor een aantal objecten van het Legermuseum, waaronder een Centurion- tank. Deze arriveerde op 10 september op het Kamp van Zeist en kreeg een plaats in de Snijdershal. Van de ons zo vertrouwde museale inrichting in deze hal is inmiddels weinig meer overgebleven. De hal biedt nog slechts onderdak aan een paar grotendeels ontmantelde vliegtuigen en is voor het overige gevuld met materieel uit de collectie van het Legermuseum. Bij de werkzaamheden aan de MLM-collectie wordt veel en ook onmisbare hulp ondervonden van de zijde van de Bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht. Die heeft afgelopen maanden al de nodige vliegtuigen overgebracht naar het Museum kwartier. De bouw van het hoofdgebouw van het nieuwe museum vordert gestaag. Het hoogste punt werd al op 2 juli bereikt. Recent is begonnen met het op trekken van de black box voor het krijgsmachtbrede deel in het hart van het gebouw. De glazen buiten wanden krijgen al vorm en ook aan de entreepartij en de toren wordt volop gewerkt. De voorbereidingen voor de vaste expositie in het hoofdgebouw zijn eveneens in volle gang. Dat is een buitengewoon ingewikkeld proces. Objecten, decor bouw, audiovisuele producten en teksten dienen, om het gewenste effect bij de bezoekers te weeg te kunnen brengen, in een juiste mix op elkaar te worden afgestemd. Dat vergt veel creatief denkwerk en overleg en dan moeten de benodigde museale producten ook nog eens worden geproduceerd en getest. Vooral het veilig en museaal verantwoord ophan gen van circa 20 vliegtuigen uit de collectie van het MLM is een omvangrijke klus, die uiterste precisie vraagt. Nog dit najaar zal het eerste vliegtuig aan het plafond in het krijgsmachtbrede deel worden bevestigd. De overige vliegtuigen volgen in april 2014. Een goede vaste expositie vormt de basis voor een succesvol museum, maar een goed museum kan niet zonder een gevarieerd en afgewogen publieks- aanbod, van kinderfeestjes tot lezingen en de monstraties op het activiteitenterrein. Ook aan de samenstelling van dat publieksaanbod wordt inten sief gewerkt. Vertrouwde elementen uit het MLM- aanbod zullen zeker terug komen, maar er worden ook nieuwe programma's ontwikkeld. Aan de Soesterbergse zijde van het Museumkwar tier wordt intensief gewerkt aan de herontwikke ling van het gebied rond het luchtmachtmonument uit 1923 en de recent geplaatste zuilen met namen van omgekomen militaire luchtvaart personeel. Dit deel van het terrein krijgt een eigentijdse, moderne uitstraling, die de jaarlijkse 4 mei- en 1 juli-herden- kingen zonder twijfel in de toekomst extra cachet zal geven. Elders in het Museumkwartier worden twee ge bouwen van vóór 1940 opgeknapt. Het betreft het

Spinner | 2013 | | pagina 5