Het project Fokker C.X: eind 2013 springlevend; begin 2014 balans opmaken 9 In de tweede helft van het jaar werd de replica zo veel mogelijk gecompleteerd, rekening houdend met de aanstaande, noodgedwongen beëindiging van de huur van de loods in Aalsmeer en het plan de C.X nog in 2014 tentoon te stellen in de wis selexpositie van het NMM. Zoals bekend zal ATN Aircraft Division te Hoogeveen de bovenvleugel van rolroeren voorzien en bekleden, de assemblage van het vliegtuig voorbereiden en die bij het NMM uitvoeren. Het Fokker C.X-project is nog springlevend In de vorige Spinner zijn de vrijwilligers door Hans Berfelo alvast in het zonnetje gezet. Het beschrijven van de activiteiten is mijn taak. Ik houd daarbij de volgorde aan van het artikel in de Spinner van juli 2013. En ik kijk opnieuw vooruit. Paul Stalenberg heeft de schaal van de rechter over gang romp-ondervleugel klaar, controle en afname zijn op 11 januari bij ATN gedaan. De "schalen" voor de neussectie heeft Van der Ham alle negen alsnog geleverd. De aanzetslinger en een vereenvoudigde lagering zijn gereed, evenals de bevestiging voor de slinger in ruste in de waarnemersruimte. De generator en de oliekoeler zijn ieder van een bevestiging voor zien en gemonteerd. De olietank kon alsnog worden uitgerust met een filterhuis en de nodige aansluit- stukken. De neussectie, met daarop de bovenplaat en de twee onderplaten is voorlopig aangebracht en geeft met dat alles er op en er aan al een goede indruk van de echte C.X. Het vervaardigen van de rolroeren en de daarop volgende montagewerkzaamheden aan de boven- vleugel zijn vertraagd, o.a. door de prioriteit die moet worden gelaten aan werk dat op het kritieke pad naar de opening van het NMM ligt, maar in december was e.e.a. weer gaande. Het bekleden van de bovenvleugel staat gepland in februari 2014. De overgang romp-ondervleugel rechts De aansluitingen van de waterkoeler en de inlaat- tunnel op romp- en neusbeplating zijn gemaakt. Bovendien kon worden besloten ook de uitlaattun- nel in eigen beheer te maken, wat ook is gedaan. De aansluitingen van de tunnel op de ondervleugels en op de onderzijde van de romp zal zomogelijk alsnog bij ATN worden bepaald. De landingsgestellen (links en rechts) zijn voorzien van stroomlijnprofielen, gemaakt uit balsa balken en, evenals eerder de aluminium stroomlijnkap-

Spinner | 2014 | | pagina 11