13 De uitgefaseerde Northrop NF-5's gaan in deze perio de voornamelijk naar Griekenland, Turkije en Venezuela. Op 3 april gaan drie Alouette III's van 298 Squadron naar Diyarbakir in Turkije voor hulpverlening aan de Koerden in de nasleep van de Golfoorlog. De toe stellen zijn op 30 juni weer terug. Op verzoek van Artsen zonder Grenzen, vertrekt op 18 april een F-27 naar Ankara voor hulp aan de Koer den. De F-27 verzorgt pendelvluchten naar Diyarba kir. Twee keer wordt de F-27 afgelost voordat de laatste medio mei terugkeert. Vanaf 1 mei vliegt ook 316 Squadron met de F-16 vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen. Drie Alouette III's vertrekken op 15 juli naar Joego slavië voor de EC Monitor Mission. Tijdens de aanwe zigheid aldaar wordt op 16 augustus de A-343 bescho ten en door 5 kogels geraakt. Er vallen geen gewonden. Op 6 september worden opnieuw twee Alouettes beschoten. Dit herhaalde zich op 4 oktober toen de A-301 onder vuur kwam te liggen. Het verblijf in Za greb wordt niet langer verantwoord geacht en men verhuist naar Ljubljana. Kort daarna komt het be richt dat de helikopters worden teruggehaald en op 25 oktober is het detachement terug op Soesterberg. Zelfs Rusland wordt bezocht door 334 Squadron. Op 4 juni wordt met de F-27 C-9, een gedenkwaardige vlucht naar Moskou gemaakt met medicamenten voor drie ziekenhuizen. 314 Squadron is op 1 november weer operationeel met F-16. Het 334 Squadron vertrekt op 18 mei van Soesterberg en vestigt zich op de vliegbasis Eindhoven. De F-27's C-4, C-6 en C-11 gaan op 20 mei voor zes maanden naar Cambodja. Ze gaan opereren vanuit de Thaise basis U-Tapao ten behoeve van UNTAC. Twee DC-10-30CF's worden aangeschaft, door onder tekening van een contract door de staatssecretaris van Defensie en de president-directeur van Martinair, dr. J.M. Schröder. De beide DC-10's blijven tot het moment van levering doorvliegen bij Martinair. In juli worden door een aantal F-27's van 334 Squa dron verschillende vluchten gemaakt in het kader van de luchtbrug naar Serajevo. 323 Squadron krijgt de Tactess (Tactisch Training, Evaluatie en Standaardisatie) taak erbij en gaat vanaf dat moment 323 TACTESS(quadron) heten. Op 11 oktober komt er een einde aan de helikopter operaties ten behoeve van de mariniers in Cambodja, een week later is het laatste detachement in Neder land teruggekeerd. De F-27's van het Cambodja detachement zijn niet langer nodig en vertrekken op 12 november naar Nederland, waar ze zes dagen later op Eindhoven aankomen. Drie Alouette III's maken deel uit van de EC Monitor Mission 1992 Op 27 februari wordt de 213e en laatste F-16 afgele verd bij 315 Squadron op de vliegbasis Twenthe. Drie Alouette III's van 298 Squadron gaan op 29 april per schip naar Cambodja ter ondersteuning van de mariniers. Later, in november zal er nog een vierde toestel aan worden toegevoegd. De Fokker F-27's C-6 en C-11 op de Thaise basis U-Tapao 1993 Op 1 januari wordt de Groep Lichte Vliegtuigen (GPLV) opgeheven, op hetzelfde moment vindt de oprichting plaats van de Groep Helikopters Koninklijke Luchtmacht (GpHKLu). Met een humanitaire vlucht naar Portu gal, brengt 334 Squadron op 6 januari met een F-27 700 dekens voor een zeer arme wijk in Lissabon.

Spinner | 2014 | | pagina 15