1994 Op 12 januari en 23 februari wordt met een F-27 medische hulpgoederen gebracht naar Kiev, hoofd stad van Oekraïne. In Canada wordt op 18 maart een overeenkomst ondertekend voor de aanschaf van zeven gebruikte CH-147 helikopters, de Canadese variant van de CH-47C Chinook. Deze zullen bij Boeing tot CH-47D's gemoderniseerd worden. In het kader van Deny Flight, het afdwingen van het vliegverbod boven Bosnië-Herzegovina, vertrekken op 8 april de eerste van achttien F-16's van de vlieg basis Twenthe naar Villafranca, waar op 12 april de eerste Nederlandse missie gevlogen wordt. De eerste humanitaire vlucht naar Albanië wordt uitgevoerd met een F-27 op 12 mei. Vele vluchten naar dat land zullen nog volgen, die vanaf 1995 met de C-130 Hercules worden uitgevoerd. Op 13 mei komt een einde aan de vliegveldfunctie van De Peel en wordt geherstructureerd om de Groep Geleide Wapens te huisvesten. Na de val van de muur is de dreiging duidelijk ver minderd en gaan de Amerikanen hun aanwezigheid in Europa inkrimpen. Als gevolg daarvan kondigen zij, vrij plotseling, in juni aan Soesterberg te gaan verlaten. In de tweede helft van het jaar bouwt 32nd Squadron af in vliegtuigen en personeel. Een belangrijk moment voor de vervanging van de transportvloot van de KLu, is, als op 2 juli op Eind hoven de ondertekening van een contract plaats vindt met Lockheed-Martin voor de aanschaf van twee Lockheed C-130H-30 Hercules transportvlieg tuigen. Op 7 oktober wordt het Twenthe detachement op Villafranca afgelost door een detachement afkom stig van Leeuwarden. Op 29 oktober wordt met Eurocopter een overeen komst ondertekend voor de levering van zeventien AS 532-U2 Cougar transporthelikopters. Op de fabriek in Italië wordt op 21 december de eerste van drie Agusta Bell AB 412SP helikopters overgedragen aan de KLu. Deze helikopters zullen bij de SAR de Alouette III gaan vervangen. Tengevolge daarvan is op 13 december de eerste Alouette III van de SAR uitgefaseerd. De H-20 wordt rechtstreeks naar het Militaire Luchtvaart Museum gevlogen, waar deze deel gaat uitmaken van de collectie. Vlak voor het aflopen van de optie, eind december, wordt op 23 december het contract met Boeing on dertekent voor de aanschaf van zes nieuwe CH-47D Chinook helikopters. Door een extreem hoge waterstand in de grote rivie ren, wordt kort voor kerst verzocht 306 Squadron de rivierdijken van verschillende rivieren te laten foto graferen. Op tweede kerstdag moet met spoed het gebied tussen Venlo en Gennep worden gefotogra feerd. De laatste missie vindt plaats op 30 december. De laatste drie F-15's vertrekken op 13 januari 1994 van Soesterberg Op 13 januari vliegen de laatste drie F-15's van 32nd Squadron terug naar de Verenigde Staten. De officiële opheffing van 32nd TFG vindt plaats op 19 april. Hierbij wordt een F-15 Eagle aangeboden ten behoeve van het Militaire Luchtvaart Museum. De eerste Lockheed C-130H-30 Hercules, de G-273, wordt op 25 januari bij Lockheed-Martin te Marietta, VS, aan de KLu overgedragen. Op 14 februari arri veert het toestel, met een Belgische bemanning, op Melsbroek bij Brussel. Eind januari vertrekken vier Bölkow Bö 105CB's naar voormalig Joegoslavië en worden ter beschik king gesteld van Dutch Bat. Door tegenwerking van de Bosnische-Serviërs lukt het niet naar Srebrenica te komen.

Spinner | 2014 | | pagina 16