Op Leeuwarden arriveert op 1 februari de eerste Agusta Bell AB 412SP, de R-02, die op 16 februari of ficieel aan de SAR wordt overgedragen. Op 18 maart valt het doek voor de overige Alouette III's, waarna de SAR operationeel wordt met de AB 412SP. Op 11 februari wordt het contact ondertekent met Fokker, voor de levering van vier Fokker 60 Utility transportvliegtuigen. Dit toestel wordt ontwikkeld uit de Fokker 50, waarbij de romp, ten behoeve van de gewenste grotere vrachtdeur, verlengd moet worden. Eveneens ten gevolge van de verminderde dreiging gaat ook de Nederlandse regering bezuinigingen op defensie doorvoeren. Het eerste squadron dat daar slachtoffer van wordt is 316 Squadron. Op 1 april wordt het squadron voor de derde keer in zijn be staan, opgeheven. De opleidingstaak van 316 wordt daarbij overgenomen door 313 Squadron op Twenthe. In Duitsland wordt op 1 april een deel van Geleide Wapens gedeactiveerd, waarna vanaf 22 juni de verhuizing naar De Peel begint. Op zaterdagochtend 9 april vertrekt de spliksplinter nieuwe C-130 Hercules G-273 vrij plotseling naar Nairobi, Kenia. Tezamen met zeven Belgische Hercu lessen moeten in Rwanda vanaf het vliegveld bij Kigali zoveel mogelijk buitenlanders uit het in vuur en vlam staande land worden geëvacueerd. Na de nodige hectische ervaringen keert het toestel op 28 april op Melsbroek terug. Vliegbasis De Peel wordt op 1 juli losgeweekt van Volkel en gaat als zelfstandige luchtmachtbasis verder, tegelijkertijd wordt daar de Groep Geleide Wapens officieel opgericht. Op 11 juli worden door twee F-16's in drie passes vier bommen afgeworpen op oprukkende Bosnisch- Servische troepen. Hoewel de aanval succesvol is, valt kort daarna toch de enclave Srebrenica. Gedurende de maand juli en augustus worden door de C-130 Hercules G-273 verschillende hulpvluchten naar Goma in de Democratische Republiek Congo gemaakt. Na een landing op de met keien bezaaide strip van Bukavu is de C-130 dusdanig beschadigd, dat na een noodreparatie in Mombasa rechtstreeks terug wordt gevlogen naar Melsbroek, waarna de kist half augustus bij Marshall in Cambridge wordt gerepareerd. Na reparatie vliegt de G-273 in september nog een keer naar het Rwandese rampgebied. Door het niet kunnen uitvoeren van de taken waar voor ze bedoeld waren, keren de vier Bölkow's en het personeel op 27 september uit Bosnië terug naar Nederland. De tweede C-130H-30 Hercules wordt enkele maan den eerder dan contractueel was overeengekomen, op 2 oktober opgeleverd. Op 13 oktober vliegt een C-130 Hercules naar Vilnius, Litouwen met medisch meubilair en medicijnen. 1995 Eind januari ontstaat een nieuwe crisissituatie als door langdurige regenval in Noord-Frankrijk en de Belgische Ardennen de dijken van de Maas onder druk van het hoge water dreigen te bezwijken. Op 24 januari wordt de KLu om assistentie gevraagd. Acht Alouette III's, vier Bölkow Bö 105's en twee Agusta-Bell AB 412 helikopters, van resp. 298 Squa dron, 300 Squadron en de SAR voeren tussen eind januari en begin februari zo'n veertig missies uit. Door RF-16's wordt de gevarenzone voordurend gefotografeerd. In dit jaar worden de Hawk, Patriot en Stinger eenhe den geconcentreerd op de reserve vliegbasis De Peel. De eerste C-130H-30 Hercules G-273 wordt al direct intensief gebruikt

Spinner | 2014 | | pagina 17