De beslissing tot de aanschaf van gevechtshelikop ters is genomen. Op 24 mei wordt het koopcontract voor 30 McDonnell-Douglas AH-64D Apaches op de vliegbasis Gilze-Rijen getekend. Tevens wordt over eengekomen, dat de KLu tot aan de oplevering van de AH-64D, een twaalftal AH-64A's van de US Army kan leasen. Na een korte voorbereiding vertrekt de C-130 Hercu les G-273 op 14 juni, geladen met hulpgoederen en aan beide zijden op de romp voorzien van Rode-Kruis tekens, naar de Angolese hoofdstad Luanda, waarna op 19 juni wordt doorgevlogen naar de uitvalsbasis gedurende de uitzending, Benguela. Op 1 juli wordt als laatste eenheid, door 5GGW offi cieel afscheid genomen van Duitsland, waarna eind 1995 de laatste GGWers Duitsland verlaten. Als volgende squadron dat ten prooi valt aan het 'vredesdividend' worden vanaf begin 1995 de activi teiten en bezetting van 314 Squadron afgebouwd en stopt op 6 juli het squadron met zijn vliegprogramma. Op 7 juli wordt de GpHKLu formeel THGKLu (Tactische Helikopter Groep KLu). Het in mei gereactiveerde 302 Squadron neemt op Gilze-Rijen de uitgefaseerde en overbodig geworden Alouettes over. Daar veel minder oefenmissies plaats vinden, wordt de schietrange Noordervaarder (Jackpot) op de west kant van Terschelling op 1 juli gesloten, waarna de gebouwen worden afgebroken en de gesaneerde zandvlakte wordt overgedragen. Bij de opheffing van het demo-team 'The Grasshoppers1 wordt de A-465 aan het MLM overgedragen Na een laatste show op 8 augustus boven het sport veld bij het MLM, wordt het Alouette-demonstratie- team The Grasshoppers' opgeheven. Eén van de Alouettes (A-465) wordt daarna aan het MLM overgedragen. Op 4 augustus landt de C-130 G-273 na zijn Angola- detachering weer op Melsbroek. In Angola is ruim een miljoen kilo aan hulpgoederen en voedsel ver voerd. Begin september raast de orkaan Lms over een deel van de Antillen, vooral St. Maarten moet het ontgel den. In de ochtend van 7 september landt een F-27 Maritime van 336 Squadron, zonder verbinding met de verkeerstoren, op St. Maarten. De beide F-27's worden dagelijks ingezet voor medevacs en ander vervoer. Op 14 september vliegt ook de C-130 Hercu les G-273 naar de West. Ook dit toestel wordt dage lijks ingezet tot de operatie op 15 oktober ten einde loopt. De eerste McDonnell-Douglas KDC-10, T-264, wordt op 29 september op Eindhoven overgedragen. Prins Bernhard verricht de doop van het toestel, dat zijn naam draagt. Tijdens Deliberate Force, het dwingen van de Bosnische- Serviërs op te houden met terreuraanvallen en het terugtrekken van zware wapen, worden door Nederlandse F-16's tussen 30 augustus en 20 septem ber verschillende gronddoelen aangevallen. In het najaar verhuist 299 Squadron met zijn Bölkow Bö 105 helikopters van Deelen naar Gilze-Rijen. 300 Squadron, het laatste squadron op Deelen, wordt op 1 december op non-actief gesteld en draagt zijn Alouettes over aan 302 interim Squadron op Gilze- Rijen. Het squadron wordt op dezelfde dag op Soes- terberg heropgericht. Deelen verliest daarna haar operationele taak en blijft als militair luchtvaart terrein voortbestaan. De eerste McDonnell-Douglas KDC-10, T-264, nog op Schiphol In oktober wordt duidelijk dat de voor dat jaar gere serveerde defensiegelden niet volledig aan geplande projecten kunnen worden uitgegeven. Na overleg met de politiek moet vóór 15 december een contract rond zijn voor de aanschaf van een tweedehands business-jet. Na een verkenning van de markt en goedkeuring van de Tweede Kamer op 14 december, wordt een bod uitgebracht op de eerst geselecteer de. Deze blijkt al niet meer beschikbaar, waarna een bod op nummer twee wordt uitgebracht. Na enkele

Spinner | 2014 | | pagina 18